17 забрани на Разпети петък, които се спазват от векове

Разпети петък е най-тъжният и наситен с духовно значение момент от Страстната седмица. За православните християни това е ден, в който Синът Божий е бил унижаван, осъден и разпнат на кръста.

След страданията си Христос е положен в каменен гроб, запечатан с тежък камък и охраняван от стража. В този ден в православните храмове се извършва специална служба – опело Христово, в знак на траур и съпричастност към божествената саможертва. Постът е изключително строг – въздържание от храна и вода. Поради това някога денят се е наричал и Сух петък, когато най-възрастните жени не са вкусвали нищо до залез. Ето още вярвания, съхранили се през вековете.

1. Поклонение под масата


В центъра на храма се поставя маса, символизираща гроба на Исус. По време на службата, наречена Царски часове, не се отслужва Света литургия, а се изнася плащеницата – платното, с което е било обвито тялото на Спасителя. Вярващите се покланят на нея, на евангелието и кръста, минавайки под масата в знак на смирение и съпреживяване на божественото страдание.

2. Глинен съд за благослов


Според народното предание всеки трябва да се прибере у дома с нов глинен съд. Поверието идва от стар занаятчийски обичай – грънчарите през зимата изработват керамика, която пролетта се предлага на хората. Този жест символизира подкрепа и почит към труда на занаятчиите.

3. Забрана на всякаква работа


Всякакъв физически труд е строго забранен. Старите хора казват: „Който работи на Разпети петък – напразно ще се труди". Нищо създадено на този ден не дава плод.

4. Прочистване на дома от злото


Рано сутринта домовете се обхождат с тамян. Три пъти се обикаля с него, за да се изгонят зли духове и негативни сили.

5. Времето предсказва реколтата


Дъждът на Разпети петък вещае плодородна година. Ако денят е сух – реколтата ще бъде оскъдна.

6. Ритуал за здраве


Който три пъти полее глава със студена вода, ще бъде здрав през цялата година. На този ден не се пече – вярва се, че така ще се опазят ръцете на Света Богородица.


7. Иглата не се пипа

Жените не шият, не перат, не тъкат. Според поверията, нарушението на тази забрана води до лоши последствия – от слепота до нещастие в семейството.

8. Боядисване на яйца – само преди или след


Яйца не се боядисват в петък. Ако не са направени в четвъртък, това може да се случи чак в събота. Вярва се, че на Разпети петък яйцата стават "кървави" – символ на страданието.

9. Никакво подстригване


Суеверията забраняват подстригване на този ден – вярва се, че носи нещастие. От друга страна, по-нови поверия твърдят, че ако се подстрижеш тогава, ще си здрав и ще избегнеш главоболие.

10. Забрана за земеделска работа


Сеенето е строго забранено – вярва се, че посевите няма да поникнат. Земеделците почиват в знак на уважение към деня на страданието.

11. Без жертвоприношения


Агнетата за Великден трябва да се колят преди петък. Иначе се смята, че душата на животното ще тежи на съвестта на колача.

12. Не се докосват коприва и оцет


Копривата – заради спомена, че с нея Христос е бил удрян. Оцетът – защото с него са били напоени устните му на кръста.

13. Мълчание и смирение


Веселбата, музиката и шумните събирания са забранени. Хората казват, че „на Разпети петък и птиците не пеят".

14. Дар за църквата


Всеки, боядисал яйца на Велики четвъртък, носи едно в храма в петък, заедно със здравец. Те се оставят пред кръста като дар и молитва.


15. Чаршафите – табу


Не се перат и не се сменят. Смята се, че така се прогонва спокойният сън и канят кошмари.


16. Нови дрехи – за Великден


На Разпети петък не се облича ново облекло – то се пази за Възкресение Христово, за да донесе щастие и благоденствие.


17. Червеното яйце – амулет за дома


Първото боядисано яйце, задължително червено, се пази до следващата година пред иконата. Ако остане цяло, домът ще бъде пълен със здраве и берекет.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене