Учени с помощта на лазера Оз откриха нов цвят

Новият цвят е синьо-зелен.
СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Чрез стимулиране с лазерни импулси на определени фоторецептори в очите, екип от учени от Калифорнийския университет обяви, че е открил нов, невиждан до момента цвят - оло. 

Въпросните фоторецептори са специфични клетки в ретината. Когато към тях се насочи лазер, участниците в проучването твърдят, че виждат непознат синьо-зелен цвят. 

В научното проучване учените описват методиката, чрез която с помощта на лазерно оборудване може да се види новия цвят оло. 
СНИМКА: SCIENCE.ORG
В научното проучване учените описват методиката, чрез която с помощта на лазерно оборудване може да се види новия цвят оло. СНИМКА: SCIENCE.ORG

Изследването бе публикувано в Science Advances и още в резюмето авторите подчертават, че въвеждат принципа Oз (Oz)за показване на цветни изображения. С други думи, те контролират фоторецепторната активност на човешкото око чрез осигуряване на светлина по нов начин - клетка по клетка.

"Теоретично нови цветове са възможни чрез заобикаляне на ограниченията, определени от спектралната чувствителност на конуса и активиране изключително на M-клетките на конуса - отбелязват учените в проучването. - На практика потвърждаваме частично разширяване на цветовото пространство."

Според тях опитът да се активират приоритетно въпросните M-конуси в ретината предизвиква цвят, който е извън естествената човешка гама. Нещо повече, той е бил "официално измерен", тъй като е съвпадал при участниците в проучването. Това е установено като с помощта на циферблат те прецизно настроили цвета, който виждат. Резултатът бил едно и също синьо-зелено с безпрецедентна наситеност. 

Тайната е научно-изследователския уред Oz, който се състои от огледала, лазери и оптични устройства. Проучването залага на факта, че ретината е светлочувствителен слой в задната част на окото, отговорен за получаването и обработката на визуална информация. Именно там се преобразува светлината в електрически сигнали, след което се предават в мозъка чрез зрителния нерв и благодарение на това хората са в състояние да виждат. 

Самата ретината се състои от конусовидни клетки, отговорни за възприемането на цветовете. Те са три вида - S, L и M, като всяка от тях е чувствителна към различни дължини на вълната - съответно на синьо, червено и зелено.

Според изследователската статия, при нормално зрение "всяка светлина, която стимулира M конусна клетка, трябва също да стимулира нейните съседни L и/или S конуси", тъй като нейната функция се припокрива с тях.

В проучването обаче лазерът стимулира само M-конуси, "които по принцип биха изпратили цветен сигнал до мозъка, който никога не се случва при естествено зрение", отбелязват учените. 

Затова техният извод е, че цветът olo не може да се види с невъоръжено око на човек в реалния свят без помощта на инструмента Оз. 

За да провери цвета, наблюдаван по време на експеримента, всеки участник коригира контролируем цветен циферблат, докато съвпадне с olo.

Някои експерти обаче казват, че новият възприеман цвят е „въпрос на интерпретация".

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Ал Пачино на 85: приема да се снима във филм, ако усети връзка с героя
Иранският режисьор Асгар Фархади събира най-големите френски звезди в новия си филм
И на 92 г. Ицко Финци най-много обича публиката да се смее
Рапърът Боро Първи: Истинската любов не е като нов телефон – не я сменяш, а я поправяш

Напишете дума/думи за търсене