Има ли опасност тя да се разпилее, питат творци и пишат отворено писмо
Голям шум се носи от няколко дни как ще бъде съхранена и опазена колекцията на акад. Свеветлин Русев от икони, живопис, скулптура, графики, екзотични произведения на изкуството.
С писмо до Президентството, Министерския съвет и Министерството на културата с молба да бъде опазена колекцията в цялостния си уникален мащаб се обърнаха група интелектуалци. Още на следващия ден двама от тях - режисьорът Павел Васев и скулпторът проф. Валентин Старчев, оттеглиха подписите си. Те са убедени, че наследниците на маестрото могат успешно да се справят с опазването на наследството и не биха го разпродали “на парче”.
“Вече е известно, че доц. Ралица Русева, която е
способна и
компетентна
да съхрани
една такава богата сбирка от произведения, е провела срещи в Министерството на културата и подготвя програма за бъдещето развитие на колекцията”, пише проф. Старчев - един от най-близките на академика.
Чуха се и други гласове - 5 месеца след кончината му, чеима хора, които сега са се активизирали и чиято цел е сбирката да се разпилее.
Личната колекция на акад. Светлин Русев, подарена на Плевен, включва над 400 творби, сред които
оригинали на
Делакроа,
Франсиско Гоя,
Пабло Пакасо, Шагал, Салвадор Дали, Ренато Гутузо. Тя, слава богу си, има статут и ремонтирана сграда, извоювани с дългогодишни битки. Не е същата ситуацията с ателието галерия на ул. “Врабча” 18.
“Всичко е въпрос на личен избор - казваше маестрото. - Имам както индийски еротични миниатюри от ХVI-ХVII век, така и християнско изкуство от този период. Както работи на Христо Цокев, Данаил Дечев, Никола Петров, Жул Паскин, така и творби на съвременни актори като Ивайло Мирчев, Нина Ковачева, Емил Попов, Георги Божилов.”
Когато маестрото реши да ги нареди в изложба, я нарече “Нови постъпления и непоказвани произведения - живопис - скулптура - рисунки” - доволен от собствените си находки и “натривайки носовете” на колегите си колекционери. Тя беше наредена на два етажа в галерията на СБХ на “Шипка” 6 и събра над 400 работи на почти 200 автори. “Истинската колекция не е мъртъв музей, а жив организъм, който непрекъснато се променя, развива и допълва в духа, разбиранията и възможностите на колекционера”, коментираше акад. Русев.
През 2013 г. колекцията се обогатява с редки и скъпи произведения. “Те са ме вълнували като художник и колекционер, но и поради нещо много по-съществено, което прави всяка колекция лична и неповторима. По случай годишнината си получих от приятели, колеги и ученици произведения, които са ми много по-скъпи и от най-скъпоплатените, защото носят душата на своите дарители”, признава акад. Русев.
“Дано на някои, за които колекционерът все още е частник от времето на социализма, малко да им просветне за какво става дума!?”, надяваше се той. Думите му звучат пророчески.
![Рисунка на Стоян Венев](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/688/Image_7139688_128_0.jpg)
Коментари (0)
Вашият коментар