Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън обяви в четвъртък нова национална цел за продажбите на електрически превозни средства до 2030г., като делът на тези продажби да достигне между 40% и 50%, съобщи БНР.
Целта на Джо Байдън, която не е правно обвързваща, спечели подкрепата на големите американски и чуждестранни автомобилни производители, които обаче предупредиха, че ще изискват милиарди долари държавно финансиране.
Според изявление на Белия дом и големите автомобилни производители като Ford, General Motors и Stellantis, новият план е разработен, за да се реализират целите, заложени в Парижкото споразумение за изменение на климата.
Трите автомобилни гиганта потвърдиха в съвместно изявление, че се стремят "да постигнат продажби в размер на 40-50% от годишните обеми на електрически превозни средства в САЩ до 2030 г.", предаде Ройтерс.
Автомобилните производители отбелязват, че директивата представлява "драматична промяна" на настоящия автомобилен пазар в САЩ, което "може да бъде постигнато само с навременното внедряване на пълния набор от политики за електрификация, заложени като ангажимент в плана на администрацията на Белия дом за инфраструктурни проекти на стойност 7 трлн. долара".
В тази връзка Белият дом съобщи, че се очаква президентът Джо Байдън да подпише в четвъртък изпълнителна заповед, в която се поставя целта за 50% от продаваните до 2030г. автомобили да бъдат с нулеви емисии, т.е. електрически превозни средства. Със същата изпълнителна заповед ще бъдат предложени и нови правила за емисиите на превозните средства, за да се намали замърсяването до 2026 г.
Целта на Байдън от 50% и стремежът на автомобилните производители за 40-50% включват електрически акумулатори, горивни клетки и зареждащи се с електричество хибридни автомобили, които също така разполагат с бензинов двигател.
Коментари (0)
Вашият коментар