Неизвестен пейзаж на Генко Генков в галерия "Лоранъ"

Плакатът на изложбата в столичната галерия "Лоранъ"

Включени са творби на Найден Петков, Иван Кирков, Александър Петров – Лавандулата, Атанас Яранов, Димитър Казаков – Нерон, Лика Янко, Фикрет Ислямов, Йордан Ресански

„Живописни посоки” се нарича лятната изложба на столичната галерия „Лоранъ”, ул. „Оборище” 16, от 17 август – 17 септември 2021 г.

 В нея може да потърсите живописните си ориентири между имената на Найден Петков, Иван Кирков, Александър Петров – Лавандулата, Атанас Яранов, Димитър Казаков – Нерон, Генко Генков, Лика Янко, Фикрет Ислямов, Йордан Ресански, Станка Димитрова и др. Те са представени с характерни за личните им пластически търсения решения от 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ в., съобщават от галерията.

Ето как изкуствоведи коментиран изложбата.

Творбите на Лика Янко, които присъстват в залата, представляват бели експерименти с въженца и емайл, подчинени на чисто женска поетична чувствителност.

Нейни са линеарен портрет на цигуларката Стойка Миланова от 80-те години на ХХ в. и три по-характерни за творчеството й мотиви с моми със стомни и голи тела на плажа, познати ни от едноименните й цикли.

В изложбеното пространство ще видим също три творби от различни периоди на Димитър Казаков – Нерон. Общото между тях е, че са рисунъчни. Първата е композиция с казаковски тип лица, чиито разноцветни очертания се преплитат в своеобразна абстракция. Другата е ранна акварелна рисунка на жена, която се оглежда в огледала-маски. В нея може да открием чисто символичното значение за характера на жената и нейните неизброими лица-маски.

Третата творба е по-декоративна и обрамчва с шевици женски и мъжки профил, за да ни препрати към композиционния модел на целувката в модерното изкуство от началото на ХХ в.

Трябва да отдадем заслуженото на пастелната творба на Александър Петров – Лавандулата. Действието се развива край брега, композицията е фигурална. В нея има баланс на рисунъчно и живописно, на напластяване и пауза. Фигурите са уедрени и изпълват хармонично целия формат, а в допълнение се откроява архитектониката на телата. Авторът извлича максималното от техниката на масления пастел, включително използва ярки, интензивни и живи цветове, които контрастират помежду си.

В пространството на галерията за първи път виждаме живописен мотив на Фикрет Ислямов. Произведението е натюрморт с грозде, портокали и кошница. Изненадва ни частта, която е колажирана, техника, която е отличителна черта на стила му. Използва я основно в натюрмортите. Балансът се постига с умела игра на пълно и празно в пространството. Обобщените обекти сякаш създават идея за разпръснатост и нееднородност, но са обединени от сянката.
Няколко от работите в изложбата са ни вече познати, те участваха в различни други проекти на галерията. Сред тях са мощният и експресивен „Интериор” на Найден Петков в характерната за него печена умбра, черно-бялата лятна „Композиция” на Атанас Яранов и естетския, еротичен „Торс” на Иван Кирков.

Ще споменем й пейзажа на Генко Генков, който се показва за първи път пред публика. В него сред черните клони на дърветата се провижда църква, с ярки, цветни акценти и с място, огряно от слънцето.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене