150 снимки документират защо да помним, че сме живи

Снимка на Емил Христов от изложбата

Участват 15 наши и световни фотографи, поканени от

“ФотоФабрика”

Memento Vivere (“Помни, че си жив”) е четвъртата изложба от програмата на осмото издание на фотографския фестивал “ФотоФабрика”. Показва ги Националната галерия в Двореца до 12 септември.

В нея са събрани за първи път работите на 15 съвременни български и световни автори, които по покана на фестивала изпратиха своите произведения, запечатали моментите, които ни напомнят, че сме живи.

Предложената селекция идва в момент, в който изглежда, че

животът тръгва по

нов начин, който се

опитваме да

наричаме “ново

нормално”

Но животът никога не може да е само “нормален”. Той просто е всичко. И ние сме в него. А когато забравяме това и го пускаме да изтича като пясък между пръстите, винаги намира нещо, с което да ни напомни, че той е, ние сме и важното е тук и сега. Това показват фотографиите, представени в изложбата. Тя продължава и темата на миналогодишната експозиция на “ФотоФабрика” в Национална галерия/Двореца - Memento Mori (“Помни, че си смъртен”).

“ФотоФабрика” е ежегоден фестивал и актуална международна платформа за най-високите образци на репортажната и художествената фотография. Осмото му издание е част от Календара на културните събития на Столична община за 2021 г.

Кои участват?

Алекс Майоли е италиански фотограф. Основният фокус в цялото му творчество е театърът на нашето ежедневие.

Темите на Антоан д'Агата винаги са скандални.
Темите на Антоан д'Агата винаги са скандални.
Антоан д'Агата е роден в Марсилия. Темите, по които работи, обикновено са определяни като табу: зависимости, секс, лични обсесии, проституция.

Гаро Кешишян е сред големите имена от старата школа във фотографското изкуство и е минал през всичките му значими прояви у нас, получавайки най-високите отличия.

Георги Кожухаров е носител на първа награда три поредни години в конкурса БГ ПРЕСФОТО за репортажите си от войната в Сирия, Украйна и за материала си за бежанската вълна в Европа.

Денис Бучел е израснал из улиците на Молдова, Израел и България. През 2014 г. в София е първата му самостоятелна изложба, представяща кадри от цикъла “Кучешки живот” (Dog’s Life).

Денислав Стойчев - негови текстове и фотографии са публикувани в над 20 български и чуждестранни издания.

Димитър Дилков е един от 100-те най-добри фотографи в света в класацията на CNN за 2019 г. В момента е кореспондент на агенция “Франс прес” в Москва.

Емил Христов е оператор на някои от най-успешните български филми в последните години.

Ломовера (Вера Гоцева) има опит в журналистиката, рекламата, организирането на събития и създаването на онлайн съдържание.

Мисирков/Богданов са визуални артисти, оператори, фотографи, продуценти. Впечатляващият им творчески тандем е в основата на редица успешни визуални проекти и документални филми.

Михаела Аройо - жанрът, в който работи, е документална фотография.

Пепа Христова е фотографка с изложби в някои от най-големите артцентрове в Европа.

Пиер Гонов снима емблематични портретни сесии.
Пиер Гонов снима емблематични портретни сесии.
Пиер Гонор е френски фотограф, живеещ в Мадрид от края на 80-те години. През 1998 г. започва да снима човешки лица в необикновени, емблематични за работата му портретни серии.

Стоян Ненов е фоторепортер на Reuters и първият българин, носител на наградата “Пулицър”. Отличен е заедно с колегите си от фотоотдела на агенцията в категорията “Снимки от горещи новини”.

Чема Мадос  е сред великите мистификатори във фотографията
Чема Мадос е сред великите мистификатори във фотографията
Чема Мадос е испански фотограф. Днес е сред великите мистификатори във фотографията - най-важното в неговите снимки е онова, което не се вижда. В тази игра на асоциации Чема Мадос е ненадминат.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене