Куп звезди ще минат по червения килим от 1 до 11 септември
Във втората година на COVID-19 най-старият филмов фестивал в Европа отново ще събере звезди и публика на живо, макар че тя ще е по-малко от предишните издания. Вместо 8000 места, както е по традиция, ще има само 4000 на разположение на киноманите.
Сега обаче зрителите ще имат възможност за повече движение в рамките на фестивала, за да се насладят не само на киноекраните, а и на атмосферата на 78-ото му издание. И тази година всички зрители ще бъдат с маски.
Истинска изненада за организаторите е изключително високото качество на представените творби, родени от вдъхновението на създателите им в годината на коронавируса. “Изглежда, сякаш пандемията е послужила като стимул за креативността на всички”, казва директорът на фестивала Алберто Барбера. Според него качеството на кандидатиралите се за участие творби е било много по-високо от преди, но, за жалост, само определен брой може да влезе в програмата.
Миналата година много от холивудските звезди се свързаха чрез видеовръзка с фестивала, но сега ще дойдат лично, за да се разходят по червения килим. Във Венеция чакат Антонио Бандерас, Пенелопе Крус, Мат Деймън, Бен Афлек, Дакота Джонсън, Оливия Колман, Адам Драйвър, Тимоти Шаламе, Жерар Депардийо, Кристен Стюарт и др. Италия също ще бъде представена с някои от най-добрите си съвременни актьори – Тони Сервило, Алба Рорвахер, Елио Джермано, Клаудио Сантамария, Силвио Орландо, Валерия Голино, Рикардо Скамарчо. С други думи, блясъкът и звездите на тазгодишното издание са гарантирани.
Конкурсната програма ще открие филмът “Паралелни майки” (Madres Paralelas) на Педро Алмодовар. “През 1983 г. се раждам като режисьор във Венеция. 38 г. по-късно съм поканен да открия фестивала и съм му благодарен за това”, каза испанецът. В новия му филм Пенелопе Крус и Милена Смит играят жени, делящи стая в болницата, където трябва да родят. И двете са сами и изправени пред неочаквана бременност, но едната е на средна възраст, а другата - изплашено момиче.
Президент на тазгодишното жури е Пон Джун-Хо – режисьорът на филма “Паразит”. В журито е и носителката на “Оскар” - режисьорката Клои Жао, италианският режисьор Саверио Костанцо, румънският Александер Нанау, английската актриса Синтия Ериво. Журито на секцията “Хоризонти” пък ще се оглавява от босненската сценаристка Ясмила Збанич.
“Златен лъв” за цялостно творчество ще получат двама творци - носителят на “Оскар” Роберто Бенини и актрисата Джейми Лий Къртис. Водеща на фестивала ще бъде актрисата Серена Роси, обичана звезда от много филми и тв сериали в Италия.
За пръв път тази година успоредно с фестивала ще се проведат и “Венециански дни” и Седмица на критиката.
Председателки на журито на венецианските дни са българките Весела Казакова и Мина Милева, които са режисьори и продуценти. Техният дебютен игрален филм беше “Котка в стената”, стартирал през 2019 г. в Локарно, а новият им “Жените наистина плачат” участва с успех в конкурсната програма “Особен поглед” в Кан. Организаторите на “Венециански дни”, които поканиха дуото Казакова-Милева, ги определиха като “изпълнени със страст и устременост” и допълниха, че те “събират овации от киноспециалистите в целия свят”, наричайки ги още и “забележителен режисьорски и продуцентски дует”.
Така двете българки на практика ще поставят страната ни във фокуса на вниманието на киноманите от цял свят, оглавявайки журито на “Венециански дни”.
Сред всичките 21 творби, които са в конкурсната програма, има филми на 5 режисьорки. Това са Ана Лили Армипур с “Мона Лиза и Кървавата Луна”, в който главната роля се изпълнява от Кейт Хъдсън. Тя се превъплъщава в жена с изключителни и опасни способности, която излиза от болницата, където е била затворена 10 години, и опитва нов живот в Ню Орлианс. Джейн Кемпиън представя “Кучешка сила” за историята на двама братя, които развалят отношенията си, когато единият се влюбва във вдовица. Той се продуцира от платформата “Нетфликс”, която отказа да го представи в Кан.
Във Венеция се състезава и руският “Бягството на Капитан Волкогонов” на Наташа Меркулова и Алексей Чупов. Става въпрос за историята на капитана от руските служби НКВД Фьодор Волкогонов през 1938 г.
Миналата година имаше 8 режисьорки, а сега са 5, което според някои защитнички на женската кауза може да изглежда и като крачка назад, както казва директорът Барбера. Това според него може да се обясни с факта, че пандемията сигурно е натежала повече на жените, отколкото на мъжете.
Сред останалите конкуренти режисьори са Пол Шрейдър, който представя комарджийския трилър The Card Counter с Оскар Айзък, мексиканецът Мишел Франко пък се връща с филма Sundown с Тим Рот. И друг мексиканец – Лоренсо Вигас, който вече е печелил “Златен лъв”, идва с La caja.
Много очакван на фестивала е Пабло Лараин с портрета си на принцеса Даяна и с участието на Кристен Стюарт - “Спенсър”.
Испания предлага комедията Competencia oficial за две звезди с огромно его, в които се превъплъщават Антонио Бандерас и Оскар Мартинес, участва и Пенелопе Крус. Филми ще представят в конкурсната програма и Полша и Украйна.
Много силно е италианското участие тази година, тъй като ще бъдат прожектирани 5 ленти в конкурсната програма. Братята Д'Иноченцо ще представят филма с Елио Джордано “Латинска Америка”, чието действие се равива там, но е сниман в околностите на Рим. Изключително очаквано е завръщането на Габриеле Майнети с високобюджетния Freaks Оut - филм, който беше отлаган няколко пъти заради пандемията.
Той разказва историята на циркови феномени, опитващи да избягат по време на нацистката окупация в Рим през 1943 г. На фестивала е и Микеланджело Фрамартино с “Дупката” за икономическия бум през 60-те години в Италия. Завръща се и Марио Мартоне с “Тук се смея аз” за изигралия важна роля в историята на италианския театър Едуардо Скарпета.
Паоло Сорентино участва с една много лична творба –“Божията ръка”, сниман в Неапол. Във филма играе любимият му актьор Тони Сервило.
На 3 септември се очаква премиерната прожекция на фантастичния епос “Дюн” на канадския режисьор Дени Вилньов в извънконкурсната програма. Иначе той ще може да се види едва месец и половина по-късно от киноманите.
Коментари (0)
Вашият коментар