Метеорологичният сателит „Фънюн-3Е“ засне първата си тестова снимка на Слънцето, което предлага по-добра помощ при прогнозирането на слънчевите дейности и тяхното въздействие върху Земята и космическото време, съобщава Радио Китай.
Слънчевите дейности, като изригвания и експлозии, променят магнитното поле на Земята и йоносферата и влияят на климата, обясни заместник-директорът на Националния сателитен метеорологичен център Джан Пън на пресконференция вчера. Снимките на Слънцето могат да предоставят и по-точни данни за прогнозите на космическото време, за да се гарантира безопасното опериране на пилотираните космически кораби и астронавтите по време на космически разходки, добави той.
Камерата на „Фънюн-3Е“ може да заснеме горещите газове във външната атмосфера на Слънцето, докато екстремните ултравиолетови изображения показват тъмните слънчеви ивици при по-ниска температура. С комбинирането на двете изображения е възможно по-прецизно да се предвидят слънчевите изригвания, заявиха от Китайското метеорологично управление.
Китай изстреля сателита „Фънюн 3Е“ на 5 юли.
Коментари (0)
Вашият коментар