Дали най-престижната литературна награда ще замине за Азия или Африка? Нобеловата награда за литература, с неизпълненото досега обещание да разшири хоризонта, ще бъде присъдена в четвъртък в Стокхолм, съобщи АФП, цитирана от БТА.
Изборът на лауреата, наблюдаван зорко от любители на литературата и издатели от цял свят, ще бъде обявен в ранния следобед от седалището на Шведската академия.
За да предотвратят изтичане на информация, академиците използват почти шпионски методи - наричат авторите с кодови имена, членовете на Нобеловия комитет публично четат книги с фалшиви корици.
Отдавна обаче е лесно да се определи типичният профил на лауреата - мъж от западния свят, най-често европеец, който не е автор на бестселъри, често относително анонимен, който пише или е преведен на един от езиците, използван от академиците.
От 117 лауреати на нобеловата награда за литература, 95 или повече от 80 на сто са европейци или северноамериканци. Във Франция са 13 на сто от присъдените награди. С приза са отличени 101 мъже и едва 16 жени.
Години наред от академията подчертават, че националността няма значение за избора им.
След скандалите, водели и до движението #MeToo през 2018 г., когато се стигна и до необичайното отлагане на наградата, академията обяви, че променя правилата с оглед на постигане на повече многообразие на жанрове и континент.
"Преди имахме евроцентрична перспектива към литературата, а сега гледаме в целия свят", каза председателят на Нобеловия комитет Андерс Олсон през есента на 2019 г.
Оттогава две жени бяха удостоени с наградата - Олга Токарчук от Полша за 2018 г. и неизвестната американска поетеса Луиз Глук миналата година.
След признанието за китайския писател Мо Йен през 2012 г. наградата получават само европейци или северноамериканци.
Но все пак има конкуренция - кениецът Нгуги Уа Тионго, индиецът Викрам Сет, китайците Йен Лианке и Ляо Иву, сомалиецът Нурудин Фарах, Миа Куто от Мозамбик и дори Чимаманда Нгози Адичи от Нигерия се споменават от критиците, интервюирани от АФП.
Винаги споменавани, но досега неудостоявани са японецът Харуки Мураками и Адонис от Сирия.
Сред жените сред потенциалните лауреати тази година се споменават американките Джойс Каръл Оутс и Джоан Дидион, канадката Ан Карсън, Людмила Улицка от Русия, Мариз Конде и Ани Ерно от Франция, мистериозната Елена Феранте от Италия.
"Винаги се надявам на голяма изненада - така всичко е много по-вълнуващо. Ако те постъпват точно, както се очаква от тях, наградата ще изгуби от блясъка си", каза пред агенцията Матс Алмегерд, литературен критик в шведското сп."Фокус".
Коментари (0)
Вашият коментар