Кой е той
Стефан Аладжов е сред легендарните футболисти на "Левски", където играе между 1967 и 1981 г., като става шампион пет пъти и още толкова е носител на Купата на Съветската армия. В националния отбор е между 1969 и 1979 г., участва на световните първенство през 1970 г. в Мексико и през 1974 г. в тогавашната ФРГ. През 1970 г. е избран за Футболист на годината в България.
Георги ИВАНОВ
- Г-н Аладжов, кандидатът за президент на БФС Димитър Бербатов каза, че ще пита вас, славните ветерани, за футбола, какво ще му кажете?
- Имам какво да кажа - първо за детско-юношеския футбол. Някога имаше ученически първенства, треньорите ходеха да гледат и което момче покаже качества, се правеше всичко да бъде привлечено в съответната школа. Делегати на мачове ходеха треньори от ДЮШ, съдии също бяха скаути от отборите. Те пишеха доклади, в които се набелязваха млади играчи. Аз правех и това за "Левски". Тези неща трябва да се върнат.
Всеки, който идва на власт, афишира как ще се променят нещата именно там, но после това отива в забвение. Уж ни искат мнението, а после не ни обръщат внимание.
- От школите ли идва проблемът в българския футбол, ето и националният отбор вече доста години не се е класирал за голямо първенство, клубните, с изключение на "Лудогорец", нямат успех в евротурнирите?
- Литва пет години нямат успех, да не си развалят каръка именно срещу нас (смее се).
Не вървят нещата и в националния отбор. Някога гръбнакът на тима беше с играчи от "Левски" и ЦСКА, докато сега виждате какво става и колко играчи има, които са от чуждестранни клубове. Вярно, ние не можехме да излизаме в чужбина, но вижте българите днес къде играят там - в Серия "Б", средняшки отбори в Турция и Русия и толкова.
Съвсем друг е въпросът с чужденците в клубовете, но няма какво да се направи заради правилата в Европейския съюз.
- Някога вие и колегите ви играехте футбол заради любовта към него, сега парите и славата ли развалят младите?
- Промениха се нещата. Аз ако кажа, че през 1966 г. в "Сливен" взимах 66 лева заплата, никой няма да ми повярва. Вярно, животът бе по-евтин, но сега говорим за заплати с хиляди в евро, а и с един трансфер идват огромни за нашите стандарти пари. Затова и младите се взимат за звезди рано-рано, преди да са доказали каквото и да било, преди да са спечелили нещо, да не говорим за уважението на публиката.
- Отношението към футболните клубове от страна на БФС трябва ли да се промени? Уж все се помага, но май не се получава каквото трябва, така ли е?
- Има нещо избирателно или не знам как да го нарека. Даваха се пари за бази на някои клубове, а те така и си кретат из регионалните дивизии, защото не могат да си намерят средства за съществуване. Трябва да се направи нещо, така че парите за ремонти и строителство да отиват при клубове, които реално могат да работят и да се развиват. Ето затова казвам, че има нещо различно в подхода.
Сега оправданието е коронакризата, но преди имаше други разни кризи. Не трябва да се търсят оправдания, а начини да се върши работа.
- Казахте, че на вас, ветераните, не се обръща сериозно внимание...
- Определят Футболист на годината, а нас, бившите носители на тази награда, не ни канят, няма го уважението към нас. Канят някакви хора, които два пъти не могат да си подритнат топката, преди да им избяга. Това отношение не е нормално. От БФС все казват, че ще ни зачитат мнението, ще ни чуят, а големите футболисти от миналото си отиват един по един.
- Много приказки се изговориха и за това, че публиката я няма, как да се върне тя по трибуните?
- Как да се върнат хората по трибуните, като се допускат разни пияни и дрогирани. Ето, сега на "Левски" за глупости десет хиляди лева глоба наложиха. Дето няма пари, освобождават се заслужили, доказали се хора, чудят се откъде да вземат някой лев, а трябва да плащат глоби.
Какво стана преди две години на Националния стадион в мача срещу Англия - няколко лумпени предизвикаха международен скандал за расизъм и знаем какви бяха последствията.
Още през 1988 г. ходих на европейското първенство в тогавашната ФРГ и видях как се пропуска публика през три кордона проверки. Англичаните успяха да се справят с хулиганите, но само със сериозни мерки, и то от полицията, защото със собствена охрана на трибуните не става. Трябва и БФС, и клубовете да работят много повече за сигурността и за недопускането на такива елементи до стадионите.

Коментари (0)
Вашият коментар