Запленен от атмосферата на британската национална библиотека, владиката създава епархийска с 30 хил. тома
Великотърновският митрополит Григорий е от онези хора, които, освен че с усърдие се отдават на духовността, методично и търпеливо преследват целите си.
След 27 години начело на Търновската епархия владиката ще празнува 71-ия си рожден ден с удовлетворението на човек, който вижда пред себе си реализирани мечти - създаването на архиерейска библиотека и превръщането на старата митрополия под Царевец в светски колеж, в който да се учат деца от цяла България.
Няма как Негово Високопреосвещенство да не е доволен, когато поглежда обновената сграда на порутената детска градина до митрополията. Тя ще бъде новият дом на над 30 хил. тома
ценна литература -
църковна и светска,
богат архив на “Църковен вестник”, документи, съдържащи се във фонда на Епархийската библиотека за областите Велико Търново и Габрово.
За съжаление, по време на разкола в БПЦ в началото на 90-те години от сбирката са откраднати и изнесени много книги, разказват запознати с църковните дела. Когато поел управлението на митрополията, дядо Григорий заварил ценното книжовно богатство да мухлясва в подземята на сградата.
“Това ще бъде като старша, като библиотека майка, тъй като имаме 21 манастира, също по-големи храмове с библиотеки”, обяснявал владиката пред приближените си от клира.
Сградата паметник, която по идея на дядо Григорий ще има ново битие, години наред се рушеше и отломки падаха по пътя на туристи към Царевец. Общината я даде на митрополията, а владиката успя да издейства 1,6 млн. лева от държавата и обновлението започна през 2019 г.
Днес тя естетично затваря четириъгълника между владишкия дом, катедралния храм “Рождество Богородично” и митрополията в старо Търново. Очаква се библиотеката да заработи и да бъде приобщена към националните книгохранилища.
“Книгата не бива да се загърбва”, обича да казва Григорий Търновски. Сам получил солидно богословско образование в Семинарията и Духовната академия “Св. Климент Охридски” в София, а след това от края на 1982 г. - в университета в Нюшател и институтите в Босей и Женева. Владиката смята, че
епархийската
библиотека ще
бъде от помощ
на търновските
студенти
Докато бил на специализации в Лондон, Бирмингам, Кентърбъри и Оксфорд, духовникът бил запленен от атмосферата на Британската национална библиотека.
“Това са огромни неща, огромни размери, ние изобщо не можем да си ги представим, но можем поне оттам да черпим вдъхновение и да направим достъпни книгите, за да вървим в това течение за добро развитие”, обяснявал идеята си Григорий пред съмишленици.
През 90-те години на миналия век епископ Григорий е ректор последователно на възстановената Пловдивска духовна семинария и Софийската духовна семинария.
Вероятно оттам години наред не му дава мира и друга идея - да превърне в колеж красивата сграда на старата митрополия под Царевец. В нея след средно образование младежи да учат богословие и светски предмети като земеделие, счетоводство, деловодство и горско дело, е концепцията на Търновския митрополит до просветното министерство в последния редовен кабинет.
“За църковните дела не са нужни само свещеници, но и много други специалисти”, разяснява той.
Ценният архитектурен шедьовър край средновековния храм-музей “Св. св. Петър и Павел” е вдигнат в този вид през 1926 г. по проект на арх. Габров, след като земетресението от 1913 г. срива до основи митрополитския комплекс. За градежа на епархийско сиропиталище средства даряват семейство Пеньо и Мария Велкови. През годините там е имало старчески дом и ветеринарна клиника, някои помещения са ползвани от археологическия музей.
В началото на 90-те години държавата връща сградата обратно на църквата, но в много занемарен вид. През миналата година покривът на кокетната постройка пострада сериозно при голям пожар.
Опитите на владиката да осигури средства за спасяването на бившата митрополия се увенчаха с успех. Правителството на Бойко Борисов отпусна пари за ремонт на храмове, сред които и 2 млн. лева за сградата във Велико Търново.
“Едно от нещата, които бяха много важни за Търново, е старата митрополия да бъде възстановена или укрепена. Тези два милиона ще свършат нещо и съм благодарен и с поклон към целия Министерски съвет. Ние вече имаме в епархията над 35 храма нови направени”, каза на срещата си с тогавашния премиер дядо Григорий.
Реставрацията на основната сграда и разчистването на терена за планирания ректорат, пансион, спортни зали, учебни корпуси на новия колеж върви с пълна сила, видя репортер на “24 часа”.
Дядо Григорий
лично наглеждал
хода на ремонтите
всяка седмица,
казаха работниците на обекта. Само преди дни общинският съвет във Велико Търново гласува ценни артефакти от разкопки в старата столица, които продължават да са на склад в постройката на старата митрополия, да бъдат изнесени заради извършващата се реконструкция за най-новото учебно заведение в града.
Около 5,5-6 млн. лева ще са необходими за цялостното изпълнение на мечтата на митрополита. Но дядо Григорий не губи надежда, че когато вярата го води, пари ще се намерят.
Коментари (0)
Вашият коментар