Американски медици са успели да свържат временно свински бъбрек към тялото на човек. Това се смята за огромен пробив в трансплантациите и бе наречено „потенциално чудо“ от хирурга, извършил операцията, предаде АФП.
Ако подобна трансплантация се окаже успешна при евентуални клинични изпитания, тази терапия би решила важен проблем с недостига на бъбреци от човешки донори, предава БНР.
В интервенцията на 25 септември е използван орган на генетично модифицирано животно донор. Той бил свързан към пациент в мозъчна смърт на изкуствено дишане, чието семейство дало съгласие за двудневния експеримент в името на научния напредък. По време на теста не била забелязана реакция на отхвърляне от имунната система.
„Той (органът) свърши това, което се очакваше – отстраняване на ненужни съединения и формиране на урина“, каза пред АФП Робърт Монтгомъри – директор на института по трансплантации към Нюйоркския университет.
Особено важно е, че присаденият бъбрек успял да намали нивото на молекулния креатинин, което е ключов показател за функционирането на такъв орган.
Операцията, извършена от Монтгомъри и няколко негови колеги, продължила около два часа.
Те свързали бъбрека към кръвоносни съдове в горната част на крака на пациента, за да могат да го наблюдават и да вземат проби чрез биопсия.
Пациентът искал да бъде донор на органи и семейството му първоначално било разочаровано, когато им казали, че органите не са подходящи за трансплантация. Но „почувствали облекчение, след като разбрали, че има друга възможност за донорство“, каза д-р Монтгомъри.
След 54-часовия експеримент спрели изкуственото дишане на пациента и той починал.
Свинята донор била от стадо, преминало през процедура на генетична редакция, за да бъде изключен ген, произвеждащ определена захар, която иначе би предизвикала силна имунна реакция и отхвърляне на органа.
„Все още е под въпрос какво би станало три седмици, три месеца или три години“ след процедурата на свързване, каза Монтгомъри.
„Единственият начин реално да отговорим на въпроса, е да тестваме това с жив човек. Но смятам, че е направена важна междинна стъпка, която поне първоначално ни казва, че нещата вървят добре.“
Той планира да публикува резултатите от експеримента в научно списание следващият месец, като предположи, че клинични изпитания могат да бъдат проведени в рамките на една или две години.
Коментари (0)
Вашият коментар