Първият български фестивал разшири сцените си в туристическите комплекси в чест на 100-годишнината от обявяването на Варна за курортен град
Концертите накараха публиката да забрави за пандемията и да почувства радостта от живия досег с изкуството
Първият български фестивал - международният “Варненско лято”, организиран от община Варна, проведе едно много силно издание '2021, което отговори достойно на предизвикателства на COVID пандемията.
Над 50 артистични
събития оцветиха
музикалната
палитра на сезона
в морския град. Ако има една дума, която може да определи фестивалната атмосфера във Варна в този силен музикален сезон, това е думата “европейска” и знакът към публиката беше даден още с първия концерт на 26 юни.
Тогава под палката на маестро Росен Миланов музикантите от Симфоничния оркестър на Словенското национално радио и Симфоничния оркестър на Държавната опера във Варна сляха в едно сценично присъствие своите умения и амбиции и заедно с цигуларя Томо Келер и челиста Сурен Багратуни сътвориха вдъхновяващо празнично тържество.
Нов момент бяха концертите под мотото “Перкусионна фиеста”. За първи път в 95-годишната си история Международният музикален фестивал “Варненско лято” изведе в 3 последователни вечери като главен герой на подиума ударните инструменти.
Предизвикателният замисъл е на артистичния директор на фестивала проф. Марио Хосен и световнопризнатата маестра на ударните Татяна Колева. Те заложиха на световната тенденция за нарастване на популярността на инструментите, които могат да предложат нещо повече от класическо звукоизвличане.
Емоционалните изпълнения на Виви Василева с китариста Лукас Кампара Джиниз и на Василена Серафимова с пианиста Тома Енко
накараха
варненската
публика да се
влюби в магията
на ритъма
А в третата вечер извънземната перкусионистка Татяна Колева, която живее в Нидерландия и има световна кариера, грабна сърцата с шеметни изпълнения, няколко от които на пиеси, писани специално за нея.
С нея бяха и учениците от нашумялата формация Youth Percussion Pool (Младежката перкусионна формация).
Сплитането на изкуства в традиции и нови форми, създадени на Стария континент и развити като фестивални партньорства, намери своя сцена в спектакъла “Фламенко: възраждане” от съвместната програма “Интермецо” на двата големи фестивала с името “Варненско лято” - Международния музикален и Международния театрален фестивал.
Продукцията на прочутата компания “Фламенко балет Барселона” и хореографа новатор Давид Гутиерес грабна публиката с горещия
микс от испанско
фламенко, джаз и
съвременен танц,
претворил усещането за свободата като движение. Още един силно въздействащ проект от програмата “Интермецо” беше музикално-драматичният и визуален пърформанс на Петър Дундаков, Явор Гърдев и Венелин Шурелов “Портрети на неизвестното” с участието на Ина Кънчева, сопрано, Василена Серафимова, маримба и перкусии, Маргарита Илиева, пиано, и Иван Бърнев в ролята на Кастор.
А в партньорство с един от младите фестивали - Radar Festival Beyond Music, ММФ “Варненско лято” осъществи премиерния спектакъл “Рефлектор”. Съвместният проект на Димитър Бодуров, пиано, и Нейко Бодуров, тромпет, събра видеоистории от близки и случайни хора. Те станаха основа на аудио-визуален концерт, който прескочи ограниченията на пандемията с алтернативен поглед върху днешния ден, разказан чрез неокласика, джаз и електроника.
В този съвременен музикален разказ се включиха и Иван Шопов - електроника, Лора Шопова - видео, сопраното Илина Михайлова и струнен ансамбъл “Варна” с диригент Светослав Борисов.
Млада Европа
откри своето
място във Варна
в новия модул “Европейски изгряващи звезди”, реализиран в партньорство с престижната капела Queen Elisabeth Music Chapel в Брюксел със съдействието на Огюстен Дюме. Своя талант сподели с варненската публика лауреатът на първа награда от конкурса “Кралица Елизабет” за 2021 г. пианистът Джонатан Фурнел, който музицира заедно с Арнолд Стринг трио от Белгия.
Младите европейски музиканти бяха откритието на туристите във Варна и близките комплекси през това лято, в което Варна навърши 100 години като курортен център. На алтернативни сцени в Морската градина и в курорта Св. св. Константин и Елена студенти от майсторските класове на проф. Фришеншлагер, проф. Марио Хосен, Лиляна Кехайова и Илиян Илиев привнесоха празнична нотка в безгрижието на августовските вечери край морето.
В тази стилистика на по-непосредствено общуване в градска среда се вписа и флашмобът на италианката Луиза Село с ансамбъла от 8 атрактивни млади флейтистки Le agane.
Едно съвсем различно преживяване за най-динамичната млада аудитория предложи на открито в амфитеатъра на Морската градина световноизвестният DJ Робърт Никсън в своя микс от ритми за приятели. Шоуто, с което побратимените градове
Варна и Дордрехт
отбелязаха
20-годишнината
на своето
партньорство,
изненада варненци с енергичен ремикс на народната песен “Излел е Дельо хайдутин”. На сцената бе и DJ Chillov, спечелил младежкия конкурс под надслов Can u mix Folk & Vibes във Варна. Огледално събитие с участието на други звезди на музикалния микс имаше в Дордрехт. Тема от историята на европейската музика беше водеща в дискусиите на международния симпозиум “Немският романтизъм” с доклади на именити музиколози от Австрия и Германия върху творчеството на Брамс, Малер и Лист.
Ценителите на немската романтика бяха изкушени от наситени с дискусионен характер сутрини с интересни лекции и от 3 вечери, изпълнени с красиви изпълнения на творби от обсъжданите композитори.
Едно голямо име от световните сцени - оперната дива Красимира Стоянова, придаде блясък на това “Варненско лято” с двете си срещи с публиката - в рецитала с пианиста Людмил Ангелов и в галаконцерта в Летния театър с оркестъра на Варненската опера под палката на маестро Георги Димитров.
Всеки присъствал се чувстваше привилегирован да бъде част от
музикално
събитие на
най-високо
ниво, събитие
за избрани
В празник на българската диригентска школа се превърна концертът, посветен на 90-годишния юбилей на големия български диригент и общественик маестро Борислав Иванов. Неговите ученици и последователи Светослав Борисов, Кръстин Настев, Стефан Бояджиев бяха на сцената заедно със солистите, хора, оркестъра и балета на Варненската опера.
Признателност, благодарност и удивление от неизчерпаемата творческа енергия на маестро Иванов белязаха тази вечер под звездите.
Голямото варненско име в българското композиторско творчество - маестро Милко Коларов, празнува 75-годишния си юбилей на “Варненско лято” с неделно матине и творческа среща, които преминаха с много искрени изповеди и вълнение за участници и публика.
Историческо за Варна беше гостуването на легендарния бароков ансамбъл на Николаус Харнонкур Concentus Musicus от Виена, който поднесе изящна програма от произведения на Хенри Пърсел.
За първи път на “Варненско лято”
официален гост
беше принц
от Германия
Видният меценат принц Виктор фон Изенбург и съпругата му принцеса Агнес фон Изенбург посетиха концерта на именития френски челист Доминик де Виленкур, който изпълни сюитите на Бах за виолончело.
Аристократичната двойка разгледа забележителностите на Варна, сподели очарованието си от града с неговата древна история и морето и заяви готовност за съвместни проекти с фестивала.
“Имате прекрасни условия във Варна - каза принцът. - Имате чудесно море, минерална вода, сърдечно отношение на хората. Това в комбинация с високопрофесионалните концерти може да привлече хората да се погрижат не само за тялото, а и за душата си. Вярвам, че хора като нас ще искат да дойдат във Варна и ще посетят концертите и фестивалите.”
Европейското присъствие, стил и атмосфера на това издание на “Варненско лято” убеди и участниците, и фестивалната публика, че въпреки кризата любимото музикално лято на България уверено върви към своя съвременен облик и приобщава нови хора към тайнството на музиката.
Коментари (0)
Вашият коментар