“Едно” е сред първите български фантастики със собствени илюстрации от “Библиотека Галактика” насам
Как би изглеждал светът, ако всички сегашни проблеми бъдат решени? Дали екологичното равновесие, изобилието от ресурси и глобалният достъп до първокласно образование водят човечеството към свят без конфликти и неравенство?
Отговорите на тези въпроси търси първият научнофантастичен роман на предприемача и автор на книги Боян Бенев.
“ЕДНО” разказва за свят, който прилича на нашия, но е и различен. След като е било на ръба на разрушение, човечеството е постигнало бурно технологично и социално развитие и крехък баланс на властта. В този ключов момент всички погледи са вперени нагоре, към мечта от началото на времето, която предстои да бъде реализирана. Хела вече е близо и предстои първата мисия до нея - до Луната.
Огромна отговорност тежи върху раменете на главния герой в “ЕДНО” - Айла. Хиляди са посветили кариерите на мисията, милиарди са вложили надеждите си в нея, а връзката й с космическите изследователи, Томиас и Иона, е твърде лична. Задкулисно, струните на властта дърпат в различни посоки, а успехът на мисията е единственият залог на мира…
“Написах книгата защото вярвам, че нашият свят е на кръстопът.” - споделя авторът. “В едната посока стои възможността фундаментално да променим живота към по-добро. В другата предстои 100, или 200-годишен период на стагнация. Имаме знанието и инструментите да се избегне втората пътека. Светът който се намира в книгата вече е минал през тези тъмни векове. Изследвайки го, исках да започне дискусия как бихме могли да го избегнем”...
(откъс от книгата)
- Всяка част от тази мисия е нещо повече от това просто да стигнем до Луната – очите на Петра пронизваха стената от прозорци с изглед към кампуса на БИКИ. - Ако успеем, всяка система, всяка гайка и болт ще бъдат гайката и болтът, стигнали първи до Луната.
- Това прави задачата ни малко по-трудна - Айла плъзна поглед по дълга черна дъска, осеяна с уравнения и формули. Цялата стена беше покрита с изчисления и диаграми на взаимодействията на частиците, които приличаха на насекоми, а над всичко това имаше следния надпис: „сянка“.
- Светът ни наблюдава и очаква да види резултата. - Петра обиколи дървената маса, която стигаше от единия до другия край на кабинета ѝ. Върху нея имаше частично сглобен лабиринт от скоби, огледала и отражатели. Всички те бяха фокусирани върху централна зона, която в момента бе празна.
- Загубих много сън в чудене какъв ще е този резултат – Петра погледна към черната дъска.
- Това да се чудите дали ще успеем, би трябвало да ви държи будни през нощта. Особено когато Томиас е в това нещо - Айла се обърна с гръб към дъската и мина от другата страна на масата. Взе в ръка един напукан кристален куб, оставен в края на масата.
Петра се усмихна и заподрежда изхвърлените скоби и стойки от голямата платформа.
- Това не ме притеснява чак толкова.
- Вярно, все пак има и други изследователи - Айла върна тъмносивия кристален куб обратно на масата.
- Стига глупости. Сигурна съм, че момчетата ще бъдат в безопасност. От години работим в тази посока - Петра взе кубчето и го постави под бюрото си. - Да не говорим за Раси и тренировъчната ѝ програма.
- Винаги съм си мислела, че тя всъщност е извинение да отидат някъде и да купонясват без мен, - усмихна се Айла. - Какво тогава те притеснява?
- Тази мисия е цялата ми кариера.
Петра отиде до модела на кораба в ъгъла на кабинета си: заоблен конус, прикрепен към нагънат сребрист цилиндър.
- Това е възможност да променим пътя на човечеството. Да отправя послание.
- Какво послание? Айла се приближи до нея, за да разгледа модела. Прокара ръка по нагънатия хромиран цилиндър.
- Перспектива. Искам да покажа нова перспектива - Петра направи пауза. - Има повече от един начин да гледаме към нещата. Но понякога е трудно да променим перспективата, с която сме свикнали. Мисията ни дава невероятната възможност да направим това и аз искам да се възползвам максимално от нея.
- Чиста поезия.
- Вярвам силно в това. Важно е и как ще стигнем до там. Нашата AB-система ще проработи. Трябва да се постараем.
- Три милиарда души са насочили блесналите си очи към нас в очакване да видят най-накрая човек на Луната. Спиралата в Камрун може да ни пренесе до Хела. Иска ми се АБ-системата да ни помогне да кацнем.
- Ами ако може? - Петра вдигна поглед от модела: - Мисля, че АБ-системата, без помощ от другаде, ще може да генерира достатъчно стабилен тласък, за да забави приземяването на модула и да осигури безопасно кацане.
- Ще ми се да видя как работи системата в реалния живот. Но тя все още е малко повече от прототип - Айла хвърли поглед назад към ъгъла на дъската, който бе изписан с вълнови уравнения. – На технологията вероятно ще ѝ трябват години, за да работи правилно. А ние имаме три месеца преди старта.
- Цялата тази мисия е един символ - Петра постави ръце върху модела между тях. - Не е важно къде е човечеството сега. Важно е къде се виждаме в бъдещето. Трябва да вложим още повече усилия. Ще се изненадаш колко далече сме стигнали.
- Какъв е този модел?
- Това е разширена версия първа - Петра се насочи към вратата, - позволете ми да ви покажа версия пет.
***
Боян Ст. Бенев е предприемач в областта на технологиите и международно развитие.
Израства във Великобритания и основава първата си компания още в тийнейджърска възраст. Лектор е в мащабни конференции за бизнес и иновации. Консултира организации за развитие на предприемачеството, развива проекти с подкрепата на Google и Amazon, работи с неправителствения сектор, а в последните години е част от проект с инженери и научни изследователи в 17 развиващи се държави, на които помага да превърнат теоретичната си работа в устойчив бизнес.
Живее в България от 2009-а година, когато издава и първата си книга (“Малка Книга за Бизнес”, последвана от “Малка Книга за Реалността” (2010). През 2013-а, в разгара на социална криза у нас, излиза книгата му за бъдещето на България - “Две поколения”.
Коментари (0)
Вашият коментар