В първия превод на български от 1945 г. Робин е наречен Бебо Червенушко, а Прасчо - Пенчо Шишков
И Мечо Пух остаря.
Стана на 95 години, а беше почти “младеж” - само на 80, когато през 2006 г. на 11 април получава своята звезда на Алеята на славата в Холивуд.
Самото мече редовно оглавява класациите за най-обичан детски герой на всички времена.
Героят на Алън Александър Милн “С Много Малко Ум” и неговите приятели са оставили интересна българска следа. В аудио драматизации звучат с гласовете на актьорите Никола Анастасов, Славка Славова, Григор Вачков, Константин Коцев.
В първото българско издание на “Мечо Пух” от 1945 г. Кристофър Робин по политически причини е преименуван на Бебо Червенушко, Йори става Марко, а Прасчо е наречен Пенчо Шишков. В българския език името на главния герой твърдо е прието с превода Мечо Пух.
Измислен от А. А. Милн, нарисуван от Ъ. Х. Шепърд, анимиран от Уолт Дисни (защото дъщерите му го обожават), Мечо Пух е най-продаваният герой на компанията, задминал дори Мики Маус. Посветени са му над 500 минути анимация и няколко компютърни игри. Приключенията му са преведени на 29 езика, включително латински и африканс.
През 40-те години на миналия век производители като Агнес Бруш (САЩ) и Чад Вали (Великобритания) създават първите плюшени мечета Пух (в червено елече).
Героите от книгата измислят играта “пухопръчки” - пускат пръчки и клонки от моста в Гората и се състезават чия клонка ще стигне първа от другата страна на моста. Играта се е превърнала в официален спорт. В Оксфордшир, Великобритания, всяка година се провежда Световен шампионат по пухопръчки.
Историята
През 1914 г. по време на изтеглянето на отряда му от Уинипег (Манитоба, Канада) на изток с цел европейския бряг лейтенант Хари Коулбърн спира за почивка в Уайт Ривър (Онтарио). Там купува за $20 малко черно американско мече от трапер, убил мечката майка. Коулбърн кръщава мечето Уинипег (Winnipeg). Скоро то става любимец и талисман на 2-а Канадска пехотна бригада и пропътува заедно с нея разстоянието до Англия. Пристигайки там, войниците разбират, че са преразпределени за Франция, и не могат да вземат със себе си мечето. Коулбърн го оставя в Лондонската зоологическа градина, където то става всеобщ любимец.
Алън А. Милн се вдъхновява от приятелството на сина си с мечката Уини и от игрите му с плюшения Пух и започва да ги описва. Появяват се историите за приключенията на Мечо Пух, Кристофър Робин и техните приятели от Гората (базирани също върху реално съществуващи плюшени играчки на малкия Кристофър) – Прасчо, Йори, Тигъра, Кенга и Ру. Други герои от книгата, като Заека и Бухала, са вдъхновени от истински животни, виждани в покрайнините на гората Ашдаун.
Има една прочута реплика от един диалог между Робин и Мечо: “Завинаги, Пух Мечо!”, отговаря Кристофър Робин на своето глупаво мече на въпроса: “Завинаги ли, Кристофър Робин?” Като че ли повече не може да бъде изречено. Децата порастват, плюшените животинки - не, а тези герои наистина са завинаги за поколенията читатели - книгите са издадени в над 50-милионен тираж.
той е знаменит с крилатите си фрази. Той и неговите приятели са неизчерпаем източник на мисли за живота, любовта, приятелството. И дори на пръв поглед да изглеждат наивни и забавни, те съдържат дълбок смисъл.
"Пуховизми" и поуки
За приятелството
- Приятелите са семейството, което сам създаваш с времето!
- Всички ние сме уникални и това ни прави специални!
- Най-важното е да бъдем един до друг и да се подкрепяме!
Цитати
- Когато не знаеш къде отиваш, винаги отиваш другаде.
* * *
- Ако ти живееш сто години, аз искам да живея сто години без един ден, така че никога да не живея без теб.
* * *
- Кой ден сме? - попита Пух.
- Сега е ДНЕС! - oтговори Прасчо.
- Любимият ми ден!!! - каза Пух...
* * *
- Защо ли нещата трябва да се променят? - прошепна Прасчо.
Пух помисли, помисли и каза:
- Така имат възможност да станат по-добри!
* * *
Няма нищо по-хубаво от това денят ти да започне с щастлив край.
* * *
Не подценявай ценността на Нищо-правенето - на това просто да си вървиш, да слушаш всички онези неща, които не можеш да чуеш, и да не се тревожиш.
* * *
- Как се пише любов? - попита Прасчо.
- Тя не се пише, тя се чувства... - отвърна Пух.
* * *
Какъв късметлия съм, щом имам нещо, което прави сбогуването толкова трудно.
Коментари (0)
Вашият коментар