Археоложката Катлийн Мартинес: Мисля, че знам къде е гробницата на Клеопатра

Археоложката Катлийн Мартинес
СНИМКА: © 2021 WINDFALL FILMS/ALL RIGHTS RESERVED

Д-р Катлийн Мартинес е решена да разкрие една от най-големите тайни на Древен Египет - къде се намира гробницата на Клеопатра. Тя вярва, че това е храмът “Тапозирис Магна”, чиито разпопки води от години. Докъде е стигнало нейното проучване, може да видите в документалната поредица на National Geographic “Изгубените съкровища на Египет”, която се излъчва всяка събота от 22 ч. В епизодите зрителите ще видят мумии на 3000 години и ще разгледат отвътре най-голямата пирамида - на Клеопатра. В осемте части от поредицата камерите следват бележити археолози от различни краища на света и дават безпрецедентен достъп до мистериите на тази така интригуваща древна цивилизация.

Мартинес е родена в Доминиканската република. Нейният баща е адвокат и професор. Затова в дома им има голяма библиотека. Именно от книгите ѝ у малката Катлийн се заражда страстта към Египет и последните дни от живота на Клеопатра. Мартинес обаче се захваща с археологията като хоби. Преди това работи като криминален адвокат. През 2002 г. решава да последва мечтата си и пътува до Египет, където след това започва разкопките на храма “Тапозирис Магна”.

- Д-р Мартинес, смятате ли, че наистина сте открили гробницата на Клеопатра в храма “Тапозирис Магна” в Египет?

- Все още съм в процес на уточняване. Мисля, че копая на правилното място.

- Какво ви кара да смятате така?

- Изучавам Клеопатра като историческа личност от много години, дори преди да отида в Египет. Фокусирайки се над последните дни от живота ѝ, осъзнах, че е умряла, използвайки египетска кобра. Тук е религиозният аспект. За да умре, на нея ѝ е трябвала само отровата на змията. Но тя е искала да загине, използвайки истинска кобра. Защо?

Животното митологично изобразява Окото на Ра. Тогава осъзнах, че за нея не е било толкова важно да умре, а да го направи като богиня и трябва да е погребана в храм. Спомнете си, че това става в края на египетската империя. Римляните вече са я обявили за своя провинция. Клеопатра не е имала място, където да се скрие. Тя не е искала да отиде нито жива и окована, нито мъртва и мумифицирана в Римската империя. Вероятно пристигането ѝ там би било истински парад за местните. Предпочела е просто да изчезне.

Единственото нещо, което е могло да я предпази, е било храм. Но кой точно? Ако тя е вярвала, че е човешкото въплъщение на Окото на Ра, ще избере този, който по някакъв начин е негов символ. След като изучавах 21 храма, осъзнах, че единственият, отговарящ на всички условия, е “Тапозирис Магна”. По това време никой не знаеше колко е важен. Беше изоставено място, в което само седмина археолози са копали преди мен. Последният от тях дори е казал: “Няма какво повече да бъде открито тук”.

- Защо проявявате интерес именно към Клеопатра като историческа фигура?

- Исках да бъда археолог от дете, но семейството ми ме убеди, че щом съм родена в Доминиканската република, никога няма да мога да отида в Египет и да работя там. Баща ми е адвокат. Той искаше да имам сериозна професия и станах адвокат като него. Въпреки това мечтата ми да отида в Египет не се изпари.

Когато започнах да изучавам живота на Клеопатра, открих, че е невероятна жена. Всичко, което знаехме за нея преди, бе написано от враговете ѝ - римляните. Те никога не са казвали нищо добро. Тогава се обърнах към другите източници - тези на арабски и египетски език. Тя е била невероятна - първата жена, която е учила официално в Музея - културния център в древността.

Клеопатра е знаела 9 езика, била е доктор по медицина и философ. Именно тя е дала на Юлий Цезар календара, който по-късно е наречен Григориански. Наистина е направила неща, за да бъде светът по-добър. Била е също така и алхимик.

Клеопатра е майка на четири деца, съпруга, богиня, кралица и воин. Казах си, че тази жена има толкова много постижения, при това във време, когато представителите на нежния пол имали строго ограничени права.

Изучавайки последните ѝ дни, осъзнах, че вероятно съм открила мястото, където почива тялото ѝ, и това е “Тапозирис Магна”.

- Как открихте тайната мрежа от тунели под храма?

- Когато отидох в Египет, “Тапозирис Магна” имаше много специфики. Проблемът беше, че не знаехме кои богове са били почитани в него. Затова поисках разрешение от египетското правителство да направя разкопки на храма. Казах им: “Ще докажа, че той принадлежи на Окото на Ра”. Така и направих, защото открих основата му. На нея пишеше кои са били строителите му. Част от тях са предшественици от рода на Клеопатра.

Казах си, че ще намеря тунели и пътища под храма, където вярвам, че впоследствие е била скрита тя. Е, открих ги. Работя върху тях от години. Има изрисувани много кобри и други видове змии. Тунелите са дълги 25 метра. Вярвам, че те са ключът към тайната на “Тапозирис Магна”.

- Може ли да ми разкажете малко повече за първото си пътуване до Египет?

- Още в Доминиканската република изготвих карта на Древна Александрия по времето, когато е управлявала Клеопатра. Между нейната смърт и тази на Марк Антоний е имало само 2 седмици разлика. Той е умрял на 1 август, а тя - на 14-и. Според някои източници нейната гибел е била на 17-и. Затова знаем, че е успяла да погребе Марк Антоний на място, което е избрала. Трябвало е да го посети 2 пъти. Най-популярната теория преди моята е, че Клеопатра го е погребала в храм на 1000 км от Александрия. Няма как да е пътувала дотам 2 пъти за 14 дни.

Избират този храм, защото е посветен на Окото на Ра. Той се намира на юг. Затова на север е трябвало да има друг със същото значение. Вярвах, че това е “Тапозирис Магна”. По някаква причина той е напълно разрушен. Много от древните хроникьори не го споменават въобще, което доказва, че римляните са опитали да заличат спомена за Клеопатра и тя да бъде забравена.

Обясних на египетския министър на антиките, че ако мога да докажа как “Тапозирис Магна” е функционирал като храм, бил е посветен на Окото на Ра и има тунели под него само в рамките на три години, това е мястото, на което трябва да търсим гробницата на Клеопатра. Така и направих. Вярвам, че ще я намерим там.

- Защо решихте да станете археолог?

- От малка знаех, че ще съм археолог. И макар че станах адвокат, превърнах мечтата си в хоби. Тогава въобще не подозирах, че ще отида в Египет и ще търся гробницата на Клеопатра. Всъщност се радвам, че първо бях криминален адвокат, защото това ми даде нов начин на мислене. Именно той ми помогна да стигна до храма “Тапозирис Магна”. Тогава поисках да го разкопавам със собствените си ръце. Направихме общ екип с египтяните и заедно започнахме да търсим гробницата на последната им кралица.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене