Масата на бижутера Лю Дзикай в студиото му „Дзясюдзао‘у“ в гр. Дзинан, провинция Шандун, е винаги отрупана с фиби за коса, обеци, брошки, гривни и други бижута. Той разработва нови модели с традиционни китайски елементи по пръчка на своите клиенти.
През последните години традиционното за етноса Хан облекло (ханфу) и бижута с филигринна инкрустация привличат вниманието на младите китайци и отново навлизат в ежедневието им. Това е начин хем да се покаже красотата на древната култура, хем тя да се съживи и остави следи за бъдещите поколения, съобщи Радио Китай.
Преди 8 години, когато започнах работа, търсенето на традиционни бижута бе слабо, нямаше и много професионалисти в тази сфера. Старите технологии се използваха рядко и бяха на път да бъдат забравени“, обяснява Лю Дзикай. Според него благодарение на усилията на правителството за популяризиране на традиционната култура, все повече потребители започват да проявяват интерес към традиционните китайски бижута.
„Преди всеки месец имахме само по няколко поръчки, а сега, за да изпълним новите, са ни необходими около три месеца.“ Лю обяснява, че клиентите им са от различни възрастови групи – от 10 до 50-годишни. Основната група са почитатели на ханфу.
Филигринната инкрустация е вид традиционен китайски занаят, който води началото си от периода „Пролети и есени“. В древността тази техника се използвала в изработката на бижута за императорския двор. "Този занаят е изключително изпитание за търпение и концентрация. В момента повечето от моите произведения са с оригинален дизайн." Лю казва също, че има професионална основа за дизайна на бижутата и художествените си умения. Той обича да чете древни книги, в които търси вдъхновение. Надява се да съхрани старите традиции чрез своите творби, да даде нов живот на древния стил и създаде повече бижута, отговарящи на търсенето на съвременните хора.
Заради големия интерес към традиционните китайски модели, през последните години в Китай стана популярна тенденцията за откриването на фотографски студия, където посетителите могат да се облекат в ханфу и да се снимат за спомен. Сие Минли е от Дзинан и е собственичка на едно такова студио. Всяка година през лятната и зимна ваканции тя е много заета. „Повечето ни клиенти бяха ученици от гимназиите и колежите, но през последните две години открихме, че възрастовата група, която харесва ханфу, се разширява и в двата края.” Сие обяснява, че при тях идват ученици от по-малките класове, както и по-възрастни родени след 80-те години и 70-те години. „Това преживяване е невероятно за тях и те се присъединяват към групата на феновете на ханфу“, казва Сие.
Според нея тази група не е затворена, а се увеличава непрекъснато. Китайската мода също се развива, а младото поколение проявява все по-голямо внимание към традиционната култура. Всичко това съдейства за по-големия интерес към ханфу и свързаните с тях бижута.
Шу Цюхун се отказва от учителството, за да следва мечтата си. Тя не само харесва моделите на ханфу, но всичко, което стои като култура зад тях. Тя казва, че традиционните облекла и бижута са по-популярни във фотостудиата, дори и сред чужденците. „Една наша клиентка от Русия не само пробва ханфу, но дори купи от него и го препоръча на майка си във видео разговор.“
Носенето на традиционни облекла и популяризирането на китайската култура в чужбина е тенденция на бъдещето, уверена е Шу Цюхун. Според нея те постепенно ще станат част от ежедневното облекло, с което ще се демонстрира не само собствен стил, но и красотата им.
Коментари (0)
Вашият коментар