Стефани Кирякова е родена на 5 януари 2001 г. в Бургас. На 5 години започва да тренира художествена гимнастика в "Черноморец". Израстването й е голямо - печели редица медали като индивидуална състезателка. На 15 г. поема към София - включена е на централизирана подготовка с националния отбор и става резерва на ансамбъла на България. През 2018 г. Стефани се включва в основния състав и добавя от своя блясък към отбора от диаманти, орисан да се запише в историята. А през 2021 г. в Токио Стефани Кирякова заедно със своите съотборнички и приятелки Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова стават първите в историята на България олимпийски шампионки по художествена гимнастика. На 20 г. вече е покорила света на художествената гимнастика, стигнала е своя Олимп, записала е името си в златните страници на българския спорт, но и в тези на родния си град - Бургас.
- Стефани, чувстваш ли се горда бургазлийка?
- Винаги съм се чувствала горда бургазлийка. Страшно съм щастлива, че съумях да донеса този огромен успех на олимпийските игри не само на България, но и на моя роден град. Веднага усетих признанието и от съгражданите си - незабавно реагираха и кметът, и цялото ръководство на града, и хората, които следяха нашето развитие. И веднага побързаха да се похвалят откъде съм. И с право. А аз пък бях истински щастлива, че съм успяла да допринеса с още един повод за гордост за хората от моя град.
- След като влезе в историята като част от ансамбъла, донесъл историческата първа олимпийска титла за България в художествената гимнастика, усещаш ли реално по-голяма гордост и в самите хора от Бургас? Покрай ангажиментите ти рядко се прибираш вкъщи, но когато се случи, спират ли те по улиците, радват ли ти се?
- Последният път, когато си ходих, беше на посрещането след олимпийските игри. Бяха ми организирали уникално посрещане. Имаше хора, които са следили изявите ми и бяха дошли на посрещането пред общината. Беше много емоционално и зареждащо. Доста хора ме поздравяват и се радват искрено за мен.
Сега се върнах в Бургас за празника на града на 6 декември, когато ще бъда удостоена със званието “Почетен гражданин”, така че съм сигурна, че ме очакват още много страхотни емоции в родния ми град.
- Кой е любимият ти детски спомен от там?
- Винаги ще помня дните, в които със семейството ми ходехме на плаж през лятото. Това си е от големите предимства на Бургас - не е необходимо да трябва да си организираш специална почивка, да пътуваш, за да отидеш на море. В Бургас просто си отиваш на плаж. Плажът, мостът, главната улица “Богориди” - това са любими мои места.
Маршрутът, който изминавахме до плажа, се е запечатал в съзнанието ми и ми е много любим. Всеки път, когато отивахме на плаж, си взимах сладолед. Разхождахме се. Имахме си любимо заведение - “Ротонда”, на втория етаж на една сграда. Много често сядахме там и се наслаждавахме. Разходките по Главната бяха приказни. Часовникът - също емблематично и любимо място.
И разбира се - площад “Тройката”. Всеки летен ден това бяха неизменни части от маршрута ми. С тези прекрасни спомени се е запечатал и родният ми град.
- Кое място в Бургас би определила като по-специално?
- Терасата. Това е едно от най-любимите ми и много специални за мен места. Да гледаш морето и моста от терасата, е супервдъхновяващо. Имам един спомен, в който вече знаех, че ще заминавам за София - знаех, че няма да мога да се връщам често, както и стана. Бях на терасата, поех дълбоко дъх - вдишах, издишах, и си казах, че където и да отида, тази емоция, тази гледка и Бургас ще ги нося винаги в сърцето си. Така че терасата е много специално място за мен.
- Има ли случаи, в които ти си се чувствала горда заради постижения на твои съграждани и изявени личности?
- Наскоро покрай успеха на Мария Бакалова разбрах не просто, че е от Бургас, но и тя, също като мен, е израснала в квартал “Меден рудник”. Това ми донесе доста радост, когато го разбрах. Мария Бакалова също ще бъде удостоена като “Почетен гражданин”. Тя е един от поводите, заради които се почувствах горда бургазлийка. Казах си: “Ето какви хора ражда нашият град.”
Иначе любимият ми комик е Димитър Рачков, който също е от Бургас. Рафи, който сега работи с Рачков, също ми харесва. И двамата са суперсърцати хора. Бургас със сигурност е дал много личности, носещи поводи за гордост на България, успяващи и у нас, и по света.
- Какво значи това, че ставаш “Почетен гражданин”?
- Това е уникално признание. Според мен в момента дори не осъзнавам колко специално е всъщност. Суперщастлива съм, че името ми остава записано в историята на родния ми град. Дори и след като мен вече ме няма, свързването на името ми с града ще продължи да живее, което всъщност е уникалното. Изключително благодаря на всички хора, които са допринесли това да се случи - аз да бъда наградена.
- Ако си представиш, че имаш суперсили, какво би направила в Бургас?
- (Смее се.) Не съм се замисляла. По принцип градът е много добре поддържан и нашият кмет Димитър Николов се погрижи за това. Знам, че в момента се строи голяма спортна зала, около която има проблеми. Ако имах суперсили или вълшебна пръчка, щях да махна тези проблеми - иска ми се спортната зала в Бургас да стане готова най-скоро и да бъде една роза в сърцето на Бургас. Този град, дал много на българския спорт, да бъде домакин на най-престижни спортни форуми.
За догодина знам, че се предвижда турнирът “Жулиета Шишманова” да е част от веригата Гран при и в родния ми Бургас да дойде елитът на световната художествена гимнастика. Затова и се надявам искрено залата да стане най-скоро и Бургас да покаже пълния си капацитет в сферата на спорта.
Коментари (0)
Вашият коментар