Швейцарският стартъп LatticeFlow, съоснован от българските учени-предприемачи проф. Мартин Вечев и д-р Петър Цанков, открива офис у нас, за да развива първата в света платформа за надежден изкуствен интелект
Българските учени проф. Мартин Вечев и д-р Петър Цанков работят по създаването на трето поколение системи за изкуствен интелект във Федералния технически университет в Цюрих (ETH Zurich), най-добрия университет в континентална Европа. „24 часа” следи тяхната дейност от 2008 г., когато президентът Георги Първанов връчи наградата „Джон Атанасов” на проф. Вечев, а през 2018 г. президентът Радев награди д-р Цанков със същото отличие.
Освен успешни научни кариери в САЩ и Швейцария, нашите учени са известни със своите предприемачески постижения, като вече са създатели на няколко успешни високотехнологични стартъпа, които продадоха на големи международни фирми. През септември 2020 г. стартъп на звездния екип българи – DeepCode - беше закупен от Snyk, световен лидер в киберсигурността. В началото на 2020 г. PwC, част от така наречената Голяма Четворка в финансовите одитите придоби втори стартъп създаден от българите - ChainSecurity.
След тези успехи, те основават LatticeFlow, с визията да създадат първата платформа за надежден изкуствен интелект, базирана на техните световноизвестни научни постижения в тази сфера. За една година, младият стартъп привлича 2.8 милиона долара инвестиции, печели титлата ТОП 3 швейцарски стартъп за изкуствен интелект за 2021, както и глобалната награда за изкуствен интелект от министерството на отбраната в САЩ.
За първи път нашите учени отварят офис в София. Според д-р Петър Цанков, изпълнителен директор на LatticeFlow, моментът е изключително подходящ, защото напоследък все повече компютърни специалисти се връщат в родината ни (виж интервюто по-долу). Първият ключов служител на фирмата в София е Ивайло Тосков, бивш възпитаник на ETH Zurich, където с отличие защитава магистърска степен, след което гради успешна кариера във Facebook и Leanplum.
Цанков споделя че разрастването им към София не търсят просто програмисти, а висококвалифицирани компютърни специалисти, които имат нужната мотивация и умения да разработват иновативни продукти с висока добавена стойност. Именно такава е дейността на LatticeFlow – платформа която позволява създаването на надежден изкуствен интелект.
Какво ще постигнат талантливите българи на родна земя – предстои тепърва да видим. Със сигурност разрастването на тяхната фирма в София е добър сигнал за родната IT индустрия.
Д-р Петър Цанков: В България има много подготвени кадри
- Здравейте, г-н Цанков, и поздравления за откриването на офис на LatticeFlow в София.
- Благодаря. В България има много добре подготвени кадри, някои от които са завършили в едни от най-елитните школи в Европа и САЩ. Един от тях е Ивайло Тосков, който оглавява софийския ни офис – познаваме се от ETH Zurich, където той завърши с отличие преди да се завърне да работи в България. В контакт сме и с редица други силни кандидати в България, които могат да допринесат много за работата по нашата платформа – това ще ни даде тласък и ускори нашето развитие.
- И все пак защо точно в този момент откривате офис в България, защо точно с тази фирма – през последните години вие развихте и няколко други много интересни проекти, свързани с блокчейн и сигурност ...?
- Да, аз бях съосновател в друг проект преди това и още тогава започнахме да мислим за прехвърляне на част от дейността ни в България. Проблемът беше, че ни трябваха кадри със специфични знания в сферата на формалната верификация на софтуер, а този тип кадри са малко в световен мащаб, и се намират основно в големи компании като Amazon, Google, и IBM. В Швейцария има такива кадри, защото са минали през силната школа на ETH Zurich, която включва и нашите специализирани лекции по тези теми. В LatticeFlow развиваме цялостна софтуерна платформа за AI от следващо поколение и ни трябват по-широк спектър специалисти – свързани с дизайн, софтуерно инженерство, и др. Това ни позволи по-естествено да се разширим в посока София, където можем да намерим такива кадри.
- Софтуерните фирми в България обаче постоянно търсят кадри, все по-трудно се намират достатъчно качествени. Имате ли вече предвид хора, които могат да ви бъдат полезни?
- Да, вече разговаряме активно с различни специалисти в България. Успяваме да привлечем най-добрите добрите компютърни специалисти в София защото те искат да се занимават наистина с високотехнологични продукти свързани с развойна дейност на най-високо ниво. Привлича ги идеята за предизвикателство, каквото представят фирмите с иновативна продуктова визия като LatticeFlow. От тази гледна точка се отличаваме на българския пазар.
- Един от суперкомпютрите на Европейския съюз беше инсталиран в България неотдавна – това има ли връзка към вашето връщане в България?
- Не, няма връзка. За момента не възнамеряваме да го ползваме, разчитаме на собствена инфраструктура.
- А има ли връзка връщането ви с последните промени в България, новото правителство, което се очаква да заработи скоро? За първи път ще има министерство на информационните технологии.
- Не, няма връзка. Моментът е подходящ защото през последните години, с развитието на IT сектора, в България е нараснал интересът към създаване на продукти и услуги с висока добавена стойност и осъзнаването че това е неизбежна стъпка, за да се прескочат текущите бариери на развитие в сектора. Голяма част от софтуерните фирми в България предлагат стандартни софтуерни услуги, и цената на този тип услуги е ограничена - ако тя стане прекалено скъпа, няма да има купувач. Изключение тук правят фирми като Chaos Group, Hyperscience, и Payhawk, които предлагат продукти от световно ниво. За да продължи да се развива IT сектора, трябва да има все повече такива фирми.
- В едно интервю, което направихме през 2018 г. казахте, че България трябва да следва модела на Швейцария, Израел, САЩ – поддържате ли още това мнение, готови ли сте да помагате на управляващите в България с опита и визията си?
- Определено, вижданията ми не са се променили. Мартин (Вечев), Ивайло (Тосков), и аз целим да приложим нашия опит и да допринесем към развиването на нашият IT сектор. Пътят от софтуерни услуги към иновативни софтуерни продукти не е нито бърз, нито лесен. Той изисква сериозни, дългосрочни и стратегически инвестиции от правителството, за да се създадат необходимите структури и условия, които да привлекат световно известни учени да се завърнат в България.
- Чудесно е, че хора като вас се връщат към България след като години наред са трупали знания и опит в чужбина – това е знак, че завръщането си струва.
- Така е. Моето впечатление е, че има тенденция за връщане на висококвалифицирани кадри. Те търсят не просто работа, а също и предизвикателства и възможност за работа по проекти от световно ниво. За да се запази и дори засили тази тенденция, трябва да има все повече фирми, които разработват иновативни продукти. Именно затова се радвам, че с разширяването на LatticeFlow имаме възможност да допринесем в тази насока.
Коментари (0)
Вашият коментар