ЮНЕСКО включи Дурга Пуджа - един от основните хиндуистки фестивали, посветени на богинята Дурга, в представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството, съобщи ТАСС, цитирана от БТА.
Този статут позволява запазването на наследството, което често е застрашено.
Решението е публикувано на страницата на организацията в Туитър.
Десетдневният фестивал се провежда всяка година през септември или октомври в чест на богинята-майка Дурга, съпруга на Шива. Празникът има особен размах в град Калкута, административен център на щата Западен Бенгал в Източна Индия. Дурга Пуджа се чества и на други места в страната.
Няколко месеца преди фестивала малки занаятчийски работилници извайват изображения на многоръката Дурга от неизпечена глина, извлечена от река Ганг. В деня, в който започват тържествата, върху глинените статуи се рисуват очи, за да "оживее" богинята. На десетия ден изваяните изображения се потапят в реката, откъдето е дошла глината, символизирайки цикличното връщане към първоосновата.
Премиерът на Индия Нарендра Моди отбеляза, че включването на Дурга Пуджа в списъка на ЮНЕСКО е "повод за голяма гордост и радост за всеки индиец". "Дурга Пуджа набляга на най-доброто от нашите традиции и нрави. А празникът в Калкута е незабравимо преживяване, което всеки трябва да изпита", написа Моди в Туитър.
Тази седмица ЮНЕСКО разглежда и решава съдбата на шестдесет кандидатури, подадени от държави или групи от страни. Около три четвърти от исканията трябва да увенчаят с успех.
Според дефиницията на ЮНЕСКО нематериалното културно наследство или "живото наследство" е "наследство от нашите предци, което предаваме на потомците ни". То включва по-специално "устни традиции, сценични изкуства, социални практики, ритуали и празнични събития".
За да бъде определена като нематериално културно наследство, културната практика трябва да бъде динамична... Тя трябва да има смисъл в живота на хората", обяснява Тим Къртис от ЮНЕСКО.
Списъкът на нематериалното културно наследство към настоящия момент включва около 500 елемента. Най-известните сред тях са мексиканските мариачи, финландската сауна, изкуството за приготвяне на неаполитанска пица, тайландският масаж.
Други са по-слабо познати като белгийския лов на скариди с коне или ръчното тъкане от Горен Египет.
Коментари (0)
Вашият коментар