"Металика" става на 40 години.
По този повод хевиметъл легендите ще изнесат два концерта през почивните дни в Сан Франциско.
Барабанистът и основател на групата Ларс Улрих получи специален диплом от кмета на мегаполиса, в който 16 декември се обявява за Ден на "Металика" в Сан Франциско.
По повод юбилея Улрих, който беше придружаван от басиста Робърт Трухильо, се пошегува: "Ние едва сега започваме!".
Най-важното, което кара групата да продължава да твори, са почитателите, каза Улрих, и благодари на всички, които са пристигнали от цял свят, за да се насладят на неповторимите "Металика".
Освен двата концерта през почивните дни са планирани и редица изяви, с които хевиметъл динозаврите ще бъдат почетени.
Американска хевиметъл група от Лос Анджелис, Калифорния, САЩ, създадена всъщност през 1981 година от 18-годишния Джеймс Хетфийлд и 17-годишния датски тенисист и хоби-барабанист Ларс Улрих, който се преместил със семейството си от Копенхаген в Калифорния. След две години присъствие на ъндърграунд сцената и няколко демо записа, идва 1983 година, когато музикантите издават първия си студиен албум „Kill 'Em All“. С него Metallica популяризират траш метъла, като този албум през това време се е смятал за най-тежката музика, издавана някога.
Групата се превръща във водеща в метъл жанра и през 80-те години следват още три албума и стотици концерти по целия свят. Чрез тях музикантите стават все по-известни и по-влиятелни. Въпреки това, през тези години тяхното влияние и известност са ограничени все още само до границите на метъла и групата се води за сравнително посредствена на световната музикална сцена.
Причината се крие в това, че въпреки удивителните музикални умения на четворката, те не желаят да комерсиализират творчеството си и категорично отказват да заснемат клипове, както и песните им да се въртят по известните тогава музикални телевизионни и радио канали. По-късно обаче, в началото на 90-те "Металика" показват на света един напълно нов звук и буквално за броени дни се превръщат в една от водещите музикални групи в света, независимо от стиловете музика. Това става с издаването на петия студиен албум, който придобива известност като „Черният албум“ заради чисто черната обложка, като изключение прави логото на групата и змия, които едва се различават от фона. Благодарение на този албум "Металика" заемат 7-о място като най-продаваната група в историята на САЩ, което продължават да държат и към 2014 година.
В световен мащаб групата е продала около 100 милиона сертифицирани копия от своите албуми, а предполагаемите продажби възлизат на около 130 милиона копия, по информацията, събрана в Уикипедия. Поради това, а и поради грандиозните турнета продължаващи с години, четиримата музиканти към днешна дата са и едни от най-богатите творци на музика по принцип. Към 2014 година групата държи и един друг рекорд. За първи път в историята на САЩ една и съща група оглавява класациите при продажба на свои 5 поредни албума. Този рекорд става факт през есента на 2008 година, когато излиза деветия албум на групата озаглавен Death Magnetic с продуцент Рик Рубин, определен през 2008 г. от MTV като „един от най-важните продуцент за последните 20 години“[1] и поставен от списание „Тайм“ в списъка „Топ 100 на най-влиятелните хора в света“ за 2007 г.[2]
От музикална гледна точка композициите на Metallica са сложни и с тежки рифове, но в повечето случаи мелодични, завладяващи и не рядко епични. Послужили са за база на много групи-последователи. Текстовете, дело най-често на вокалиста и ритъм-китарист Джеймс Хетфийлд, са задълбочени, социално насочени, мрачни и изпълнени с протест, бунт или открито агресивни и яростни. Повечето песни на групата са продължителни (рядко под 5 – 6 минути), базирани на един основен риф и състоящи се в повечето случаи от минимум две части с плавен преход и бързи сола.
Групата включва Джеймс Хетфийлд (вокали, китари), Кърк Хамет (соло китари), Ларс Улрих (барабани) и Робърт Трухильо (бас китара). Основният състав е непроменен от 1983 година, с изключение на баса, където след това се сменят трима басисти (през 1986 година поради смъртта на Клиф Бъртън, на негово място застава Джейсън Нюстед, който напуска през 2001 година, поради зачестили спорове с фронтмена Хетфийлд).
Коментари (0)
Вашият коментар