Международни учени откриха най-стария гроб на малко момиче, описан в европейски археологически документи, съобщи изданието "Сайънтифик рипортс".
Находката, която е направена в пещера в северозападната италианска област Лигурия, е на около 10 000 години. Заедно с човешките останки са намерени над 60 пробити мъниста от черупки, четири висулки и нокът от бухал, съобщава БТА.
Откритието дава сведения за периода на ранния мезолит, от който има малко документирани погребения.
Радиовъглеродно датиране показва, че останките на погребаното дете, наречено от научния екип "Неве", са отпреди 10 000 години, както и че бебето е от женски пол.
Джейми Ходжкинс, доцент по антропология в университета на Колорадо, Денвър, и нейните колеги за първи път откриват мястото на погребението през 2017 г.
Пещерата е популярна за семейни разходки, но е обект на интерес и за иманярите. Някои от тях успяват да изкопаят сечива от късния плейстоцен, което привлича учени в района.
Погребенията на бебета са изключително редки в онези времена, така че откритието добавя важна информация, която ще допринесе за запълване на празнината в знанията за най-ранната част на мезолита, обяснява Ходжкинс.
Според учените погребалните практики разкриват мирогледа и социалната структура на миналите общества. Начинът на полагането на тленните останки на деца са важен показател за отношението към представителите на различните полове. /ТС/
Най-старият гроб на момиченце е открит в Европа
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Коментари (0)
Вашият коментар