41-годишният Мартин Камбуров изненадващо може да спечели приза "Футболист №1 за 2021 година". Днес е последният ден, в който спортните журналисти с квота ще могат да дадат своите гласове в анкетата.
Проверка на "България Днес" сред настроенията в гилдията показва, че нападателят ветеран изскача като голям фаворит за ценното индивидуално отличие. Въпреки че Камбуров не спечели трофей през годината, няколко други фактора накланят везната в негова полза, сочи проучването ни.
Той вкара някои важни попадения през годината с екипите на ЦСКА 1948 и "Берое". Най-големият аргумент в полза на Мартин безспорно е счупването на брадясалия рекорд на Петър Жеков за най-много голове в българския футбол. Императора вече е забил внушителните 256 попадения в "А" група. Освен това той никога досега не е бил избиран за "Футболист на годината" и евентуален приз в неговите ръце може да бъде приет като награда за цялостен принос през дългата му кариера. Камбуров е само на 6 двубоя от това да подобри и рекорда на Георги Илиев за най-много срещи в елита (461). Нападателят изрази готовност да остане да помогне на "Берое" и през пролетта, въпреки че тимът остана без финансиране и бъдещето му е неясно.
Два своеобразни бойкота на част от журналистите също тикат именно Камбуров към първото място. Голяма част от имащите право на глас смятат, че никой от сегашните национални футболисти на България не заслужава отличието заради слабите резултати на "лъвовете". Камбуров от години не получава повиквателни. Куриозното е, че той няма нито гол в официален мач за българския национален отбор. Самият Мартин обяснява това с наличието на неизменен титуляр в атаката в лицето на Димитър Бербатов, а след неговото отказване камбуров смята, че не е получавал нужните повиквателни и шансове.
Своебразен бойкот има и срещу един от фаворитите за приза - Кирил Десподов. Крилото на "Лудогорец" вече стана "Футболист щ1 на 2018 година". Той обаче не е никак долюбван от журналистите с пристрастия към ЦСКА, където се кълнеше във вярност. Логично не буди симпатии и към приближените до "Левски" заради това, че е носил червената фланелка. Така се очаква Десподов да бъде "порязан" от някои представители на медиите, въпреки че стана шампион с "Лудогорец", взе Суперкупата и вкара някои важни голове в евротурнирите и в националния тим.
Третият играч, който почти сигурно попада в челната тройка е Георги Йомов от ЦСКА-София. Той е любимец на феновете на "червените", а освен това се превърна и в основен играч в селекцията на Ясен Петров. Очаква се в десетката да попаднат "стари пушки" като Георги Миланов, Николай Михайлов и Тодор Неделев.
Мъри става "Треньор на годината"
Завърналият се в "Левски" Станимир Стоилов е големият фаворит за приза "Треньор на годината". Въпреки че "сините" все още са много далеч от битка за трофей, Мъри бързо успя да стегне редиците на "Герена". Той налага много собствени кадри, въведе строги правила в режима, а резултатите и играта на тима постоянно се подобряват. Този сезон "Левски" се надява на спечелване на Купата на страната и класиране в евротурнирите.
В битката за отличието влизат още треньорът на ЦСКА-София Стойчо Младенов и на "Черно море" Илиан Илиев. Националният селекционер Ясен Петров е без шансове за първото място.
Коментари (0)
Вашият коментар