Китайските производители на автомобили с нови енергии изпращат 2021 г. с добри резултати и оптимизъм за бъдещето

СНИМКИ: Радио Китай

Дори изправена пред неблагоприятни условия като недостиг на чипове, високи цени на суровините и епидемията от новия коронавирус, китайската автомобилна индустрия все още се развива във възходяща линия и демонстрира силен потенциал.

На индустриален форум по-рано този месец Фу Бинфън, изпълнителен вицепрезидент и генерален секретар на Китайската асоциация на автомобилните производители, заяви, че в рамките на насърчаването на технологични промени в електрификацията, свързаността и интелигентността, през 2021 г., жизнеността на местните компании се е увеличила значително, пазарното търсене продължава да стимулира подобряване на качеството, а цялостното производство и продажби на автомобили поддържат стабилен растеж и няма недостиг. Той прогнозира, че общите продажби на автомобили в Китай ще надхвърлят 26 милиона през 2021 г., предава радио Китай.

Някога 1 милион продажби годишно беше астрономическа цифра за автомобилите с нови енергии, но само за няколко години тенденцията се промени към изключително бърз растеж.

Икономическите показатели на индустрията през ноември, обявени от Китайската асоциация на автомобилните производители, показват, че за 11 месеца производството и продажбите на превозни средства с нови енергии са били съответно 3,023 милиона и 2,99 милиона, което е увеличение от 1,7 пъти на годишна база, а процентът на пазарно проникване е 12,7%.

Колко популярни са превозните средства с нови енергии?

Чън Шъхуа, заместник генерален секретар на Китайската асоциация на автомобилните производители, посочва: „На автомобилните изложения през 2021 г. новите предложения на големите компании, бяха основно такива с нови енергии“.

По думите на Фу Бинфън, от юни месечните продажби на превозни средства с нови енергии непрекъснато чупят рекорди, а популярността им продължава да се увеличава. През първите 11 месеца съвкупното производство на такива автомобили надхвърли 3 милиона, а обемът на продажбите също е около 3 милиона. Според прогнозите, годишният обем на продажби през 2021 г. се очаква да достигне 3,4 милиона с увеличение от 1,6 пъти на годишна база. Фу Бинфън смята, че пазарът на превозни средства с нови енергии е навлязъл в нов етап на експлозивен растеж и държавата, в лицето на политики за насърчаване, се оттегля все повече от него.

Бързият растеж на инвестициите също потвърждава продължаващия оптимизъм в индустрията. Според данни на уебсайта Tianyancha, новите китайски предприятия, свързани с енергийни превозни средства, през 2021 г. ще бъдат 2,4 пъти повече от 2020 г., а общият размер на финансирането в свързаните области ще надхвърли 80 милиарда юана. В същото време смяната на батерии се превръща в нова точка за растеж на бизнеса за производителите на превозни средства с нови енергии, а компаниите в този сегмент бележат ръст с около 39 000 през 2021 г.

Усещанията на компаниите за автомобили с нови енергии са по-директни. Сюн Тиенбуо, директор на поделението за леки автомобили на BYD, казва, че изпращат 2021 г. със смесени чувства. Добрата новина е, че много производители, които произвеждат оригинално оборудване за автомобили, отчитат силно търсене и бърз ръст на поръчките. Така например, за BYD поръчките през 2021 г. са надхвърлили един милион превозни средства. Притеснението е, че в случая с BYD, поради недостатъчни прогнози за търсенето, недостатъчната подготовка на производствения капацитет е довела до това, че много поръчки не са били доставени навреме. Тъй като веригата на доставки не може да се справи, цялото производство на много производители на оригинално оборудване е силно засегнато и те не са в състояние да отговорят на търсенето на пазара.

От 2021 г., с постепенното възстановяване на търсенето на външния пазар, китайските автомобилни компании продължават да увеличават обема на износа си, при постоянно нарастване на качеството, подобряване на технологиите и услугите. Според данни на Китайската асоциация на автомобилните производители, през първите 11 месеца на 2021 г. общият обем на износа на китайски автомобили е достигнал 1,793 милиона бройки, което е увеличение от 1,1 пъти спрямо същия период на миналата година. Сред тях, обемът на износа през ноември е над 200 000 автомобила, което е ръст от 59,1% на годишна база.

Заедно с увеличаването на износа, китайските автомобилни компании са постигнали пробив на повече чужди пазари и одобрението за тях там продължава да се повишава. Пример за това е „Дзили“ (Geely), чиято първа партида от модела Geometry C в чужбина натрупа 2486 поръчки през месеца, когато беше пусната в Израел. На Филипините месечните продажби на „Дзили“ поставиха рекорд, а в Катар компанията е сред десетте най-популярни.

Чън Шъхуа казва, че китайски автомобили с нови енергии в момента се изнасят за Южна Америка, Югоизточна Азия, Западна Азия и Европа, а броят на тези, предназначени за пазари като Белгия, Обединеното кралство и Германия, все още расте бързо.

Маркетингът, който точно съответства на местните условия и нуждите на потребителите, се превърна в основна характеристика на китайските автомобилни компании, които се стремят да продават в чужбина. Ли Бин, основател на NIO, заяви на събитие на компанията, че през 2022 г. техни продукти и пълно обслужване ще бъдат достъпни за клиенти в Германия, Холандия, Швеция и Дания. В същото време NIO планира до 2025 г. да предоставя услуги на потребители в повече от 25 страни.

Ся Хън, съосновател и президент на Xiaopeng, също обясни стратегията за интернационализация при пускането на новия модел Xiaopeng G9 с думите: „G9 е първият ни модел, който изцяло отчита глобализацията от самото начало на дизайна. Дизайнът не само обръща внимание за въпроси като регулаторно сертифициране и опазване на околната среда в различни пазари по света, но също така и нуждите на много чужди потребители по отношение на функциите“.

През 11-те месеца от началото на годината продажбите на китайски леки автомобили ще надхвърлят 8,4 милиона, което представлява повече от 44% от общите и маркира връщане към най-добрите периоди за индустрията.

Днешният пазар на автомобили е по-диверсифициран и потребителите предпочитат такива с нови енергии, произведени от китайски компании. Младите хора представляват голяма част от потребителите на подобни превозни средства и също така се доверяват повече на местните марки. С преоформянето на потребителските групи и въздействието на мерките за оптимизиране на потреблението, се очаква новите и независими от големите компании марки да се възползват от възможността да се отърват от предишния имидж на нискокачествени.

Безспорно е, че с предимството на превозните средства с нови енергии, китайската автомобилна индустрия вече не е догонваща. Някои компании се превърнаха в едни от световните лидери в областта, а моделът на висококачествено развитие се ускорява и китайската автомобилна индустрия навлиза в нова ера на сериозно развитие.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене