Горите, в които има по-голямо разнообразие на дървесни видове, са по-малко засегнати от екстремните метеорологични условия, сочи проучване на германски и китайски учени, цитирано от изданието "Сайънс адвансис".
Освен това те осигуряват повече дървесина, като в голяма степен това се дължи на многообразието от функционални характеристики на растенията, предава БТА.
Целта на експертите от Центъра за интегративно изследване на биоразнообразието в Германия и от Института по ботаника към Китайската академия на науките е да установят кои фактори влияят върху горите, подложени на климатичен стрес и по какъв начин те си взаимодействат.
Специалистите откриват, че лесовете с различни дървета са най-добре защитени от въздействието на климатичните промени. Например, ако някои от видовете растат по-малко заради екстремни метеорологични условия като обилни валежи или суша, то други могат да компенсират това. Този механизъм стабилизира цялостната система, категорични са учените.
Изследователите също така установяват, че богатите на видове горски насаждения осигуряват по-стабилно производство на биомаса в сравнение с тези, където няма разнообразие.
Водещият автор Флориан Шнабел обяснява, че връзката между разнообразието от дървесни видове и стабилната производителност досега е установена само при експерименти с пасища.
Основна причина за устойчивия растеж на горите не е броят на различните дървесни видове, а различните им функционални характеристики, смятат експертите. Например, един вид може да расте добре през влажна година, а друг - в суха. Тази характеристика, която е наричана "асинхронност", произтича от разликата при усвояването на вода, светлина и хранителни вещества, както и на възможностите за взаимодействие впоследствие.
Колкото по-разнообразни са характеристиките на горската общност, толкова по-устойчиво е и количеството на произвежданата на биомаса при променливи климатични условия.
Коментари (0)
Вашият коментар