Центърът за подводна археология /ЦПА/ представя във филм археологически проучвания на Несебър под вода, съобщават от ЦПА.
Лентата е озаглавена "Потъналата Месамбрия. Подводни археологически проучвания на Несебър" и е създадена по проекта "Комуникиране на подводното културно наследство на България", изпълняван от ЦПА и финансиран от Национален фонд "Култура" по програма "Културно наследство - съхранение и популяризиране".
Във филма, чийто автор е журналистът Ладислав Цветков, участват директорът на Центъра гл. ас. Найден Прахов и доц. Христо Прешленов от НАИМ-БАН. Прешленов разказва историята на проучванията в района и на вписването на Несебър в списъка на ЮНЕСКО, а Прахов отбелязва, че потъналите стени на стария Несебър са най-впечатляващият подводен археологически обект по цялото Западно Черноморие. Фортификационните съоръжения са от различни периоди - от V - IV в. пр. Хр. до V - VI в. сл. Хр.
Първите проучвания под вода са започнали през 1960 г. от Люба Огненова и са продължили 15 сезона, разказва още Прахов и допълва, че са възстановени през 2015 г. и от 2017 г. те са ежегодни и са с финансирани от Министерството на културата.
Целта ни сега е да направим пълна археологическа карта на акваторията на Несебър, казва още директорът на ЦПА. Целият филм може да бъде гледан на страницата на Центъра за подводна археология във Фейсбук.
Коментари (0)
Вашият коментар