Темата т. г. е "Млякото на мечтите"
Националното участие на България във Венецианското биенале ще се реализира в експозиционното пространство "Спацио Рава" (Spazio Rava). То се намира в централната част на Венеция в квартала Сан Поло на "Канал Гранде", в близост до моста Риалто, съобщават от НГ, цитирани от БТА.
Настоящото национално представяне на страната ни е десетото поред след 1910 г., 1942 г., 1948 г., 1964 г., 1993 г., 1999 г., 2007 г., 2011 г., 2019 г..
За втори път конкурсната процедура се провежда от назначеното от Министерството на културата жури. Резултатите ще бъдат публикувани на страницата на министерството на 10 януари 2022 г., а на следващия ден ще бъдат представени в НХГ.
Конкурсът се състоя между 29 ноември и 29 декември 2021 г. и в него участваха 17 проекта.
Венецианското биенале е най-старият и престижен форум за съвременно изкуство, основан през 1895 г. Всяко негово издание се формира от международен проект, воден от темата избрана от куратора му и самостоятелни национални участия, както и от официална паралелна програма.
В предишното издание на Венецианското биенале за изкуство през 2019 г., 90 страни представиха свои национални участия. Биеналето привлече над 593 000 посетители, включително и 24 000 професионалисти по време на тридневното предварително откриване през май 2019.
Макар че темата на международния кураторски проект на Венецианското биенале не е задължителна за националните участия, те често се съобразяват с нея. През 2022 г. артистичната директорка на международнaта изложба е Чечилия Алемани. Името на проекта е "Млякото на мечтите" (The Milk of Dreams) и е взето от книга на художничката-сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011).
Нейните истории описват магическия свят, в който животът непрекъснато се преосмисля през призмата на въображението - освободен свят, където всеки може да се преобрази, да стане нещо или някой друг. Според Алемани фокусът на нейната изложба е върху три теми - представянето на тела и предмети и техните метаморфози, връзката между индивидите и технологиите, и връзката между телата и земята.
Тя има за цел да провокира участниците и аудиторията с въпроси като как се променя дефиницията за човека, какво представлява животът и какво отличава животните, растенията, хората и нечовеците, какви са нашите отговорности към планетата, другите хора и различните организми, с които живеем, и как би изглеждал животът без нас.
Чечилия Алемани е известна кураторка, която се е установила в Ню Йорк. Тя е първата италианка на позицията артистичен директор на Венецианското биенале. Основната част на нейната експозиция ще се разгърне в централния павилион на Giardini della Biennale и Arsenale.
Култура , изкуство , Венецианското биенале , българско участие
Коментари (0)
Вашият коментар