Трикове да се справите с колега мръсник

Илюстрация Пиксабей

Прозрете го - той използва манипулации, за да ви изкара от равновесие

Tой е мръсник. А седи на съседното бюро. Всеки ден се налага да работите заедно. Тръпки ви побиват само като си помислите, че трябва нещо да го питате. Да ви даде тази информация му влиза в задълженията, но ще ви отговори така, че да изглеждате напълно некадърни и да чуят всичко наоколо, че му губите времето.

Той е напълно безскрупулен, защото искрено вярва, че успехът е точно определено количество. Примерно кило. Ако колега вземе 400 грама, за него остават само 600. Следователно въпросният колега засяга интересите му. И мръсникът си има алиби - защитава себе си. Ама вреди на останалите?! Е въпрос на гледна точка.

Единственият начин да се справите с мръсника е, като го прозрете. Прозрете с О.

Да го презрете е лесно, но не помага.

Мръсникът обикновено използва психологически манипулации.

На съвещание сте, обсъждате задача, по която целият екип трябва да работи. Вие предлагате нещо. Колегата е подразнен, понеже идеята ви е интересна, но не я е дал той и не е блеснал пред шефа. Или защото смята, че навлизате в неговата сфера на отговорност. Започва да коментира саркастично. Вие опитвате да се аргументирате. Той продължава да ви прекъсва. Вие леко повишавате тон: "Нека се доизкажа". Той отвръща "Не ми викай. С теб е невъзможно да се говори. Владей си нервите".

Мръсникът винаги постъпва така - опитва да манипулира всички присъстващи, като извърта случката и вменява вина. Подъл е, без свян лъже и лепи етикети, за да изкара друг инициатор на конфликта, който сам е предизвикал.
Експертите съветват нито за миг да не забравяте, че колегата ви е мръсник, и да внимавате да не паднете в капана му. А като го наблюдавате известно време, ще откриете, че той

прилага едни и същи номера

за манипулация. Ще се справите, като си изработите правилните реакции.

Основната цел на мръсника е да постигне дисбаланс във взаимоотношенията. Т.е. да ви изкара от равновесие. Когато го постигне, успява да ви контролира и да промени идентичността ви в очите на другите, обясняват специалистите.

Схемата му за действие е сравнително проста: засяга достойнството ви с неуважителна комуникация (прекъсване и иронични подмятания), вие се ядосвате, правите му забележка, а заради нея той ви представя като истерик, който не търпи критика.
Има поне пет начина на психологическа манипулация, които мръсникът опитва поотделно или заедно, за да навреди.

1. Преиначаване

През цялото време той извърта фактите в собствена полза, за да прехвърли цялата вина върху вас. Мръсникът може да задържа важна информация, да преувеличава, да преиначава или директно да лъже, за да подкрепи своята версия на "истината".

2. Интелектуален тормоз

Той изстрелва сложни аргументи, разсъждения, неразбираеми думи и понятия, за да ви притесни, че не сте на висотата на неговата компетентност. Или пък говори за неща, които нямат нищо общо с темата. Така ви омаломощава емоционално и по-лесно изпускате нервите си. Като го прекъснете с въпроса какво всъщност иска да каже, излиза, че не можете да слушате, не разбирате и т.н.

3. Ирония

Може да е с думи, може да са пренебрежителни мимики и жестове. В деловите отношения това изглежда инфантилно, но точно по тази причина още по-силно дразни. Целта на мръсника е да ви омаловажи и унижи, за да му реагирате. Той е арогантен, за него няма значение как точно ще наложи психологическото си превъзходство.

4. Претенции

"Не разбирам какво имаш предвид", "Може ли да обясниш" и т.н. реплики са класическа тактика за манипулация. Мръсникът се преструва на глупав, но всъщност изкарва другия глупав. По този начин се опитва да внуши, че не знаете какво говорите, не можете да се изразявате разбираемо, усложнявате нещата, разговорът просто няма смисъл. Писва ви и му отговаряте остро.
Възможен е и друг вариант - манипулаторът ви притиска с въпроси, за които е ясно, че на този етап нямате отговори. Пита примерно в състояние ли сте да гарантирате ефекта от това, което предлагате. Вие казвате, че ще доразработите плана си. Той заключава "Е, значи говориш неща, в които не си сигурен", с което ви представя като слаб професионалист. Естествено, вие се засягате и показвате гняв.

5. Заклеймяване

Винаги накрая мръсникът заявява, че е невъзможно да се говори и работи с вас. Той ви обвинява, че реагирате емоционално, след като е успял психологически да ви изманипулира да изпуснете нервите си. Така ви отказва да обсъждате проблема, по който самият той не е подготвен и иска да избегне. Подчертал е обаче ваши недостатъци, за да прикрие свои.

С всичко това мръсникът целенасочено изцежда психическа ви енергия, уморявате се и изпитвате затруднения да управлявате чувствата си.
Значи основният начин да се противопоставите е

да не изпускате властта над себе си,

изтъкват специалистите. Манипулаторът започва да контролира емоициите, мислите, поведението ви само защото вие му позволявате. Ако не се оставите да ви влияе, той няма да успее. Но за това ви е нужна психическа мускулатура.

Преди всичко повишете самоувереността си. Способният професионалист и стойностен човек с ясни ценности няма да падне на нивото на мръсника, изпускайки нервите си. Освен това имате достатъчно ум, за да знаете какво да очаквате - манипулаторът обикновено кара по една и съща схема. И я прилага на онзи, който не показва достатъчно психическа устойчивост.

Постарайте се да игнорирате опитите му да ви дразни с ирония. Постига се, като веднъж завинаги вътрешно приемете, че този човек

не може да ви засегне, защото няма стойност

за вас. Следователно каквото и да изрича, то също е без значение за вас.

Когато каже "Не разбирам за какво говориш", контрирайте: "Задай ми въпрос, за да ти отговоря". Той няма нужда от обяснения, а цели да внуши, че вие говорите неясно. Но като зададе конкретен въпрос, на който отговорът е ясен, той самият ще се покаже глупав. Така че вероятно ще замълчи.

Когато пробва да ви притесни с "Може ли да обясниш", кажете "Ще ти обясня по-късно, за да не губим времето на всички". Нали разбирате, че мръсникът просто иска да влезете в режим на обяснения и да ви изнерви. Затова не го прекъсвайте и ако упражнява интелектуален тормоз със сложни разсъждения. Оставете го да говори. После продължете със собствената си теза, без да коментирате казаното от него. Вероятно то няма пряко отношение към темата. Мръсникът не говори по същество. Ако беше така, спорът щеше да е конструктивен и има смисъл да го водите.

Щом преиначава аргументи или лъже, изтъкнете правилните факти. Но не правете квалификации за него от рода на "Ти лъжеш" или "Говориш глупости".

А на онзи въпрос дали сте сигурни в ефекта на предложението си, хитро го ангажирайте "Надявам се да сработи, като се включиш".

Мръсникът никога не се променя, той по природа е зъл и аморален, но като знаете какво може да очаквате от него,

хладнокръвно го игнорирайте.

Докато говорите, не го гледайте. Обърнете се към колегите, които са доброжелатални.

Нямате нужда от последната дума. След като кажете всичко, не обръщайте внимание на мръсника, дори да продължава да се заяжда. По-умно е да замълчите и да се дистанцирайте от ситуация, в която вече няма смисъл.

Ако развиете психическата си мускулатура и оставате верни на ценностите си, мръсникът няма да ви изкара от нерви и да изпълни заветната си цел - тържествуващо да заяви "С теб не може да се говори", защото е успял да ви манипулира така, че накрая да вмени на вас вина.

Можете да прочетете още за успех в кариерата:

Коварни въпроси на интервю за работа

Правителството и 9 теми, по които да си траете пред колегите

Огледалните неврони ви издават, ако мразите шефа

Как да живеете с хиперактивен шеф

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене