Българските антарктици изследват промените на съня при климата на Антарктида

Проф. Христо Пимпирев

На българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" се осъществява научният проект "Изследвания на архитектониката на съня при екстремни климатични условия" с изпълнител д-р Нейко Нейков и ръководител проф.д-р. Иван Стайков при Клиниката по неврология и медицина на съня в Аджибадем Ситиклиник - УМБАЛ "Токуда" болница. Това съобщи проф.Христо Пимпирев - директор на Българския антарктически институт, който е и ръководител на българските експедиции на Ледения континент.

Той пояснява, че повечето участници в полярните експедиции съобщават за чувствителна промяна в съня си по време на престоя си в Антарктида. Появяват се запомнящи се сънища, които са силно емоционално обагрени. Други наблюдения на изследователите са по отношение на сънните нарушения - често се отключват или съществуващи преди това такива се влошават по време на престоя в Антарктика.

В рамките на проекта се изследват участниците в 30-ата българската антарктическа експедиция чрез обективния метод - полисомнография, който е "златният стандарт" за изследването на съня и сънните нарушения в световен мащаб.

"Изследванията започнаха в деня на пристигане на базата, пет часа след акостиране на далечния роден бряг. Първите полисомнографски записи се осъществиха върху групата, останала на място, а след четвъртия ден започнаха изследванията и на "бодрата смяна". До момента са проведени осем записа, разкриващи промените в антарктическия сън, като изследванията продължават", информира проф. Христо Пимпирев.

Той отправя благодарност към участниците, дали "ключ към вратите на съзнанието и човешкия сън в екстремни условия до момента". Това са командирът на базата инж.Олег Василев, геолозите - Стефан Велев и Стефан Методиев, молекулярният биолог доц. Светослав Димов, дерматологът доц. д-р Развигор Дърленски, логистиците - Петър Сапунджиев и Камен Недков, и лодкарят Елка Василева.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене