Трите организации за колективно управление на авторските права Музикаутор, Артистаутор и Филмаутор се обединяват под името "Алианс за развитие на творческите сили". На проведена пресконференция пред медии и гости, председателят на Филмаутор Виктор Божинов и изпълнителния директор Мария Палаурова, Иван Димитров – изпълнителен директор на Музикаутор и Симеон Христов – изпълнителен директор на Артистаутор, представиха основните цели на обединението. "Последните години творческият сектор търпи последствията на една непоследователна политика на Министерството на културата. Усеща се неспособността на държавата да създаде среда за развитие на творците", каза режисьорът Виктор Божинов, който се включи онлайн в дискусията. Той посочи като един от най-големите проблеми пиратството.
"Съюзът ни е да се обединим в алианс на творческите сили, основната мисия на АРТС е да подпомогнем творческите и отговорните институции в намирането на правилните решения, която да стимулират креативната енергия и потенциал", каза още Божинов. "Творческият сектор може да се придвижва напред не само със субсидиране, не става въпрос за пари. Става дума за смислена целенасочена държавна политика, в която държавата би следвало държавата да се явява като балансьор и да създаде стройни права, които да отразяват интересите на всички участващи, не само на творците. Справедливите възнаграждения могат да бъдат гарантирани, само когато тази система наистина работи и бизнесът връща на авторите добавена стойност на ползваното от тях творчество", допълни още Божинов.
Трите основни цели на обединението АРТС са запазване на 10-годишния срок при отстъпване на правата, защото така авторът ще може да запази възможността си да договори справедливо възнаграждение след изтичането на този срок. Досега практиката е да бъдат принуждавани авторите да подписват договори за максималният срок от 10 години за отдаване на авторските си права. Според новото обединение трябва да съществува опцията за предоговаряне на правата. Трябва да има и ясни правила за лицензиране на разпространението на радио и телевизионни програми. Това ще даде гаранция на правоносителите, че ще получават възнаграждения от съответното ползване. Третата цел е гарантиране на възнаграждение на правоносителите, което ше осигури получаването на дял от приходите, които техните произведения носят на ползвателите.
На пресконференцията бе представен и видеоклип, режисиран от Виктор Божинов, който показва позицията на представителите на културния сектор. В него участват Сред тях са Максим Ешкенази, Иван Лечев, Ралица Паскалева, Димитър Стоянович, Койна Русева, Владо Пенев, Виктория Георгиева, Дара Екимова, Захари Бахаров и други.
Изпълнителният директор на Филмаутор Мария Палаурова представи резултатите, от проучване доколко авторите имат възможност за договаряне на последваши възнаграждения и какви са практиките за тяхното изплащане.
От проучването става ясно, че в сравнение с държави като Македония, Румъния, Хърватска, Сърбия и Словения ние сме на последно място по възнаграждения на автори за музика, за автори на филми и аудиовизуални произведения. Анкетирани са 85 автори, сред които 46% режисьори, 26% сценаристи и 28% оператори. Резултатите показват, че само 12 процента от авторите договарят последващо възнаграждение при ползване на филмите. А според 46 % телевизиите отказват да изплащат тези възнаграждения. Много голям процент от интервюираните посочва, че само БНТ осигурява заплащане след телевизионно излъчване. Според Палаурова тези показатели могат да са съвсем различни, ако се даде възможност за развитие на отношенията в културните и творчески индустрии, като се активират и приложат механизмите на авторското право. Затова предстои транспониране на две директиви, които ще отключат нови възможности. „При всички случаи това не бива да става при отстъпление на вече предоставени права на нашите творци", каза Мария Палаурова и посочи, че в закона има ограничение, което предвижда авторът да отстъпи правата си на ползвател за 10 години. Това ограничение следва да се запази, тъй като то служи като гаранция, че след този срок авторът ще може да предоговори своето възнаграждение предвид постигнатия успех на неговата творба. В държавите, в които такова ограничение липсва, са въведени други механизми за гарантиране правата и възнагражденията на творците.
Почти всички от интервюираните обаче (95%) искат колективно управление, което ще осигурява защита на техните права.
Коментари (0)
Вашият коментар