Десет български мъже провокират със снимки по сутиени в подкрепа за жените, засегнати от рака на гърдата

През октомври 2011 г. кампанията на АПОЗ, подкрепена от Рош България, има за цел да привлече вниманието върху два пренебрегвани аспекта на това заболяване - единият е социален, а другият - медицински. Според наблюдения на онколозите над една пета от двойките се разделят, след като на жената бъде поставена диагнозата рак на гърдата. При младите семейства този дял надхвърля половината. Често подкрепата на близкия човек е онзи невидим фактор, който може да реши изхода на битката с рака.

Жената, засегната от това заболяване, има нужда от сила и самочувствие, за да потърси най-доброто лечение за себе си. В същото време ракът е заболяване с много лица. Установяването на специфичните характеристики на тумора е от ключово значение за определянето на подхода при лечението. Една от важните характеристики на рака на гърдата е неговата хормонална чувствителност и неговият XEР2 статус.

Всяка пациентка има право и трябва да изисква тази информация в началото на лечението си, за да получи най-добрата терапия за своя конкретен случай. Всяка година ракът на гърдата засяга над 3900 жени, а с това заболяване у нас живеят общо 30 000 пациентки. ХЕР2 позитивни са около една пета от случаите. Тази разновидност на рака на гърдата е особено агресивна, характеризира се с ускорено разрастване и метастазиране и прогнозата е лоша.

Лекувано с подходяща прицелна терапия обаче, ХЕР2 позитивният карцином има дори по-добра прогноза за излекуване, в сравнение с други разновидности на рака на гърдата. Това прави установяването на ХЕР2 статуса и хормоналния статус абсолютно задължителен още при поставянето на диагнозата и определянето на лечението.

Повече за кампанията "Аз съм с теб"
Ракът на гърдата, макар да засяга предимно жените, не е само техен проблем. Появата на такова заболяване се превръща в предизвикателство за семейството и за връзките на пациентките, които в този момент повече от всякога се нуждаят от подкрепа и съпричастност.

Ето защо 10 известни български мъже приеха предизвикателството да се снимат в необичайна фотосесия с дамски сутиени в знак на своята емоционална подкрепа на жените с рак на гърдата. Сутиените тук са символ на готовността да се поставиш на мястото на другия, да споделиш неговите страхове и проблеми.

В кампанията се включиха Део, Ники Кънчев, Димитър Павлов, писателят Калин Терзийски, гримьорът Слав, радиоводещият Драгомир Симеонов, Михаил Заимов, блогърът Мартин Ангелов, издателят Мартин Захариев, ТВ водещият Денис Ризов и певецът Тома. На 13-и октомври те поставиха снимките си със сутиени на фейсбук профилите си, за да предизвикат интерес и диалог по темата. На 17-и октомври, отново във профилите си във фейсбук, те разкриват причината за тази провокация.

Автор на фотосесията бе фотографът Васил Германов, а партньор на кампанията е Асоциацията на жените с онкологични заболявания и фармацевтичната компания Рош България, която през последните години инвестира в проучването на рака на гърдата и разработването на нови методи за лечение. Тази година кампанията ще продължи със създаването на сборник разкази на жени, преминали през това изпитание. Целта на тези истории е да мотивират и окуражат онези жени, които тепърва ще научат за себе си тази шокираща диагноза.

Повече за рака на гърдата
Ракът на гърдата е втората водеща причина за смъртност при жените и водеща за жените на възраст между 35 и 55 години. Болестта засяга една от всеки 10 жени, но открита навреме вече е напълно лечима при повече от 92 % от случаите. През последните години се налага разбирането, че ракът на гърдата не е еднородно заболяване.

Информираността е от голямо значение, защото има различни видове рак и съответни терапии, например ХЕР2 положителният рак на гърдата нараства и се разпространява по-бързо от другите видове и изисква специфично поведение. Една от основните характеристики на тумора е състоянието на хормоналните рецептори и ХЕР2 рецепторите, по което може да се съди за агресивността на рака. Хормоните естроген и прогестерон играят роля при възникването и растежа на определен вид рак на гърдата и е важно да се знае дали този тумор е позитивен или е негативен за всеки от тези хормонални рецептори.

Туморите, които са хормонално позитивни, се лекуват със съответната хормонална терапия. Състоянието на ХЕР2 определя както агресивността на рака на гърдата, така и какво лечение ще донесе най-голяма полза. Благодарение на интензивната комуникация през последните години все повече жени имат някакви познания за рака на гърдата, правят си профилактични прегледи и в крайна сметка все по-често заболяването се открива в неговите по-ранни стадии.

След ранната диагностика, следващата задължителна стъпка към успеха на лечението на рака на гърдата е определянето на неговия вид и прилагането на най-подходящото за всеки конкретен случай лечение.


ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене