След изследване с маймуни: може да не е нужен специфичен бустер за Омикрон

    Изследване с маймуни, за което са използвани ваксината на "Модерна" за Ковид-19 и специфичен бустер за варианта "Омикрон", показа, че няма значителни разлики в осигуряваната защита, предава БТА, цитирайки Ройтерс.

 За изследването са използвани маймуни, ваксинирани два пъти срещу новия коронавирус. След девет месеца те са получили или конвенционалния бустер на "Модерна", или специфично разработен за варианта Омикрон. 

Изследователите са проверили различни аспекти на имунната реакция на животните и са ги изложили на вируса. Те са установили, че и двата бустера осигуряват "сравними и значителни увеличения на неутрализиращи антитела" срещу всички варианти на включително омикрон, според публикацията в електронната библиотека bioRxiv преди да бъде извършена проверка на резултатите от специалисти.

Както компаниите "Модерна", така и "Пфайзер/ "Бионтех" започнаха да разработват специфични бустери срещу Омикрон на своите ваксини.

      "Това е много, много добра новина - казва в телефонно интервю Даниел Дуек, специалист по ваксините в Националния институт по алергии и инфекциозни болести. Това означава, че не е необходимо радикално да променяме ваксината, за да я превърнем в специфична за варианта Омикрон."

Според Дуек причината за това е, че както оригиналната, така и специфичната за Омикрон ваксини са "кръстосано реактивни", което означава, че могат да разпознават много различни варианти. Резултатите са подобни на проучванията, в които се тества бустерната ваксина на "Модерна" за вариант Бета, каза д-р Джон Мур, професор по

микробиология и имунология в медицинския колеж "Вейл Корнел", който

не е участвал в изследването. "Нека видим какво ще покажат данните за хората - добави той. - Маймуните като цяло са доста предсказуеми, но ще трябват

данни за хората."

Едно от основните предимства на изследването с маймуни е, че животните могат да бъдат ваксинирани, след което заразени с вируса, за да бъде отчетен имунният отговор, а това не се прави при изпитания с хора.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене