Кучешки студ и изкуствен сняг мъчат спортистите

Фрида Карлосон (вляво) бе пред колапс заради студа
Снимки: Ройтерс

Ако идеята на олимпийските игри все още е да бъдат спортен празник, а не събитие с основно геополитическо значение, то смисълът на думата "празник" трябва изцяло да бъде променен.

Първо спортистите са подложени на невиждан контрол заради местните правила за борба с коронавирус. В Пекин е кучешки студ, но състезанията се провеждат на изкуствен сняг, който може да се окаже опасен за здравето.

Атлетите заливат организаторите с оплаквания заради екстремните условия при тренировките и стартовете, правилата за карантина и храната, пише в анализ offnews.bg.

Температурите падат до -20 градуса, а оголените хълмове не спират вятъра и често усещането е за -30.

Шведската делегация призова състезанията по ски бягане да се провеждат по-рано през деня, за да се предпазят спортистите от ниските температури, защото тяхната атлетка Фрида Карлсон беше забелязана да трепери и бе на косъм от колапс в края на женския си скиатлон на 7,5 км + 7,5 км, проведен в събота. Според правилата на Международната федерация по ски състезанията не могат да се провеждат, когато температурите са по-ниски от -20 С.

По време на състезанието на Карлсон в събота бяха измерени -13 С, но мениджърът на шведския отбор Андерс Бистром заяви пред репортери, че температурите са били по-близо до -31 С, като се вземе предвид и студеният вятър.

"Имаме границите на студа, но не знам дали измерват и ефекта на вятъра", каза г-н Бистром пред информационна агенция Ройтерс в неделя.

За екстремните температури съобщи и председателят на българската федерация по биатлон Екатерина Дафовска. При откриването на Игрите пред БНТ тя коментира, че международната федерация по биатлон преговаря с организаторите за изместване на стартовете, които бяха планирани по залез слънце. Дафовска добави, че засадената едва наскоро гора не спира силните пориви на вятъра и за да може да предпазва, ще са необходими около 30 години.

По време на Игрите бяха регистрирани няколко случая на COVID-19 - сред спортисти и екипите на отборите. Така правилата за карантина станаха друг повод за недоволство.

Китай положи много усилия, за да предотврати разпространението на вируса - не допуска чуждестранни зрители и забранява продажбата на билети на широката публика. Медиите, спортистите и наблюдателите се държат в обособени "балони", като според правилата всеки, който влезе в тези зони, трябва да бъде напълно ваксиниран или да прекара 21 дни под карантина. Правилата предвиждат тези, които имат симптоми, да бъдат отведени в определена болница, а тези, които нямат симптоми, остават в изолационно съоръжение. Те остават там, докато не дадат два пъти отрицателен тест в разстояние от 24 часа.

В началото на миналата седмица белгийската състезателка по скелетон Ким Мейлеманс публикува пост в Instagram, в който твърди, че е била премествана от един изолатор в друг.

Друг проблем са самите условия за провеждане на състезанията.

Според "Ню Йорк поуст" Зимните олимпийски игри в Пекин, които започнаха на 4 февруари, ще бъдат първите, използващи на практика 100% изкуствен сняг, с повече от 100 генератора за сняг и 300 оръдия за сняг, работещи без прекъсване, за да покрият ски пистите.

Хора от делегацията на Нидерландия мерят температурата
Хора от делегацията на Нидерландия мерят температурата

В Пекин водата свършва

Изследователи от английския университет "Лафборо" твърдят, че използването на изкуствен сняг е опасно за околната среда, тъй като прави люспи, охлажда ги и ги разнася. Машината трябва да работи без прекъсване през целия ден, за да създаде ефект на сняг и да запълни зоната с бял прахообразен материал. Машините ще трябва да създадат 1,2 милиона кубически метра сняг, което може да стане новото нормално за зимните спортове. Поради замърсяване и изчерпване на естествените подземни резервоари възможностите за водоснабдяване на града вече са изчерпани. За да отговори на нуждите си от вода, Пекин отклонява водата от реките на юг.

Съществуват опасения, че химикалите, използвани за запазване на изкуствения сняг за по-дълго време, могат да навредят на растенията и биоразнообразието. Споменава се, че един от ски курортите е близо до националния природен резерват Сонгшан, защитена гора с площ от 4600 хектара.

Твърди се, че изкуственият сняг е не само вреден за околната среда, но е и опасен за хората, особено в случай на инциденти. Падането върху изкуствен сняг е като падане върху бетон, защото му липсва присъщата структура на снега, заради което запазва формата си и избягва бързото топене. Въпреки многократните уверения на Китай, че използва единствено естествени валежи и рециклирана вода за направата на сняг, има опасения, че високият процент на използване на вода може да натовари допълнително и без това ценните ресурси на региона.

Затоплянето променя зимните игри

В резултат на изменението на климата естественият сняг става все по-малко в някои райони. Наличността на вода за производство на сняг намалява, което поставя под заплаха глобалния бизнес със снежните спортове.

CNN коментира, че много състезатели сега се съобразяват с непостоянните снежни сезони и бързото топене в курортите на ниските части на планините.

Опасността е очевидна, се добавя в доклада. Глобалното затопляне застрашава дългосрочната жизнеспособност на зимните спортове. Това също така намалява броя на климатично подходящите места за домакини на зимни олимпийски игри.

Изследователите очакват, че само 10 от 21-те места, използвани за зимните игри след Шамони през 1924 г., ще имат климатичните условия и нивата на естествен снеговалеж, за да организират събитие до 2050 г.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене