Техен учител е Георги Калайджиев, създал филантропския проект “Музиката вместо улицата” и един от “Достойните българи” на “24 часа”
Четири деца от циганския квартал “Надежда” в Сливен ще свирят с Парижката филхармония. Тримата цигулари Сашо Георгиев, Цоньо Чолаков, Вели Дормушев и пианистката Николина Николаева ще излязат на голямата сцена в зала “Пиер Булез” на 26 февруари.
Младите музиканти са поканени за класически концерт на 120 младежи от 27 държави в рамките на проекта DEMOS. Той се реализира от Парижката филхармония и дава възможност за изява на деца от различни социални групи със затруднен достъп до култура и образование. Българският културен институт в Париж и фондация “Моменти” са партньори по проекта.
Всички участници ще се съберат седмица преди концерта за репетиции с професионалните музиканти. Те ще свирят под диригентството на Ребека Тонг, отличена с първа награда на конкурса La Maestra 2020, и Корина Неймайер - творчески и музикален директор на Филхармонията в Люксембург.
Четирите деца са част от филантропския проект “Музиката вместо улицата” на цигуларя Георги Калайджиев, който е един от “Достойните българи”, отличени от в. “24 часа”. Благодарение на Калайджиев вече 12 години деца от циганската махала в Сливен изучават различни инструменти и свирят класическа музика. Той също е роден там и след музикалното училище в Бургас и Музикалната академия в София има 20-годишна кариера в “Софийски солисти”. Днес живее в Германия, където поделя времето си между своя камерен оркестър и “Музиката вместо улицата” заедно с половинката си Мария Хаушилд и Радка Кусева.
КОИ СА ИЗБРАНИТЕ
14-годишният Сашо Георгиев, който е от турски произход, е приет в музикалното училище в Стара Загора. Неговият връстник Цоньо Чолаков от пет години свири на цигулка и мечтае също за музикално училище.
16-годишната Николина Николаева свири на пиано от 6-годишна, а от 2016 г. и на контрабас. Тя е с ромски произход и независимо че е приета в музикалното училище в Бургас, избира езиковата гимназия в Сливен, където е сред най-добрите ученици.
Вели Дормушев, който също е с турски произход, хваща цигулката още на 5 г. и сега, вече 17-годишен, е ментор на по-малките музиканти в проекта на Георги Калайджиев.
Коментари (0)
Вашият коментар