Бившият спортен министър Красен Кралев: Санкции срещу Русия и в спорта са нужни

Красен Кралев

Човечеството трябва да покаже, че не толерира войната в Украйна

Красен Кралев бе министър на младежта и спорта на Република България във второто и третото правителство на Бойко Борисов. В момента е депутат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

- Г-н Кралев, конфликтът в Украйна удари и спорта, руски и беларуски състезатели бяха извадени дори от зимните параолимпийски игри в Пекин. Трябва ли и спортистите да страдат от санкции?

- Абсурд е през XXI век да има такава агресия. По най-бързия начин този конфликт трябва да бъде разрешен. Това в Украйна не е локален конфликт, това е сериозна война. Когато се започва такова нещо има огромни рискове, и то не само икономически или в спорта. Тази война може да прерасне в нещо по-голямо, което е заплаха за цялото човечество и затова аз лично одобрявам всякакви мерки. Затова и цялото човечество трябва да даде ясен знак на Русия и руското общество, че няма да толерира техните действия.

Спортистите в никакъв случай не носят вина за политиката на правителствата, но това са част от санкциите. Целият свят е обединен в мнението, че санкциите са начин да се покаже ясно и категорично, че не се толерира започването и воденето на война от когото и да било. За съжаление, когато санкции се налагат, те влияят не само политически и икономически на държавите, но и на обществото.

- Как ще се отрази това, че руски фирми и капитали бяха блокирани и в спортния живот, например футболния "Челси"?

- Аз мисля, че специално за "Челси" нещата стоят по-различно, санкциите не засягат пряко инвестицията на Роман Абрамович. Има богати руснаци, които инвестират в спорта наистина - ето и "Газпром" е сериозен спонсор, който отпадна.

- В същото време излезе информация, че на олимпиадата миналото лято пак са уличени руски спортисти в борбата и вдигането на тежести в употреба на допинг. Руските спортисти отдавна са под сериозни санкции заради това, а в същото време към други отношението е по-меко, защо?

- Проблемът е, че трябва да се мери с един аршин. Вярно, има доста хванати със забранени вещества, особено в силовите спортове, но на мен като член на Световната антидопингова агенция не ми дават отговор защо всички норвежки състезатели по биатлон и ски бягане с астматици! Да, трябва да говорим за допинга и борбата срещу него открито, но да се казват всички неща.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене