На 1 март Софийската опера и балет в знак на съпричастност към трагедията в Украйна е назначила за свои редовни членове двама артисти – младото сопрано Татяна Животова и диригента Андрей Галанов.
Украинската певица завършва в момента магистратурата си в Националната музикална академия “Панчо Владигеров” в София, а Галанов и досега беше често гост-диригент в София на балетни спектакли.
Няма данни в столицата и другаде в страната да са прекратени договори или отменени спектакли и концерти на руски артисти.
Това обаче не може да се каже за световните сцени, които в знак на солидарност с Украйна буквално
бяха затворени през
последните десетина
дни за руски артисти
и отворени за украинските им колеги.
Големият руски диригент Валерий Гергиев се раздели с поста си главен диригент на Мюнхенската филхармония, преди това нюйоркската зала “Карнеги хол”, както и Миланската скала отказаха негови участия: концерт и диригентството на операта “Евгений Онегин”.
Нюйоркската “Метрополитен” анулира договорите си със сопраното Анна Нетребко за няколко представления през този и следващия сезон със символичния жест да я смени с украинката Людмила Монастирская, която също като Нетребко е популярна в Ню Йорк.
Нетребко всъщност има проблем и в други точки по света, защото един по един оперните театри отказват договори с нея, а концертните зали отменят изявите ѝ, независимо че билетите са продадени отдавна.
Кралската опера в Лондон реши
да откаже гастролите
на Болшой театър
през лятото,
макар че по ирония музикалният директор на Болшой Туган Сохиев подаде оставка в знак на протест срещу това, че началниците му в Москва настояват да обяви публично каква е позицията му за ставащото в Украйна.
Доста други руски артисти също са с прекратени договори или участия, а още на втория ден след агресията Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) изключи Русия от тазгодишния песенен конкурс “Евровизия”.
Концерт на симфоничен оркестър в кметството на Виена преди дни бе отменен, въпреки че в него няма руско участие. Причината е, че съществена част от програмата заемала кантатата на Шостакович “Александър Невски” - произведение, посветено на княза, завоювал с армията нови земи за Русия през Средновековието.
Повечето световни агенции приписват случващото се на факта, че тези артисти са близки с Путин или поне
са демонстрирали
публично близост
Но има един важен детайл, който прави картината не толкова еднозначна – на всички артисти е дадена възможност първо да заклеймят агресията на Русия срещу Украйна и да кажат недвусмислено какво мислят за ставащото.
Прекъсването на договорите им е станало впоследствие, защото са отказали.
Гергиев например пази абсолютно мълчание по въпроса, въпреки че кметът на Мюнхен заяви публично, че лично го е молил да вземе отношение.
Изявленията на Нетребко в публичното пространство са крайно обтекаеми. Макар да употребява думата “война”,
певицата
избягва
да каже
каквото
и да било
против
Путин, нито
призовава
агресията
да спре
Вместо това Нетребко казва с общи фрази, че “войната е лошо нещо” и че “сега не е време за музика”. В същото време в Русия изобщо е забранено да се говори за война, а всички трябва да наричат инвазията в Украйна “специална операция”.
Българската оперна звезда Соня Йончева отнесе немалко подигравки в социалните мрежи преди дни именно заради подобен пост, в който изтъкна, че била жена, майка, славянка, гражданин на Швейцария и че не обичала да взема страна в конфликти. Мнозина изтъкват в коментарите си под нейния пост, че дори неутралната Швейцария се е включила в санкциите срещу Русия и че подобни изказвания в момент, когато падат бомби над невинни хора, са най-малкото доста неуместни.
Коментари (0)
Вашият коментар