В контекста на трагичните събития в Европа от последния месец книгата на носителя на “Пулицър” Тим Уайнър “Безумие и слава” (ИК “Сиела”) се превръща в настолна книга в опитите да се обяснят действията на руския президент Владимир Путин.
Във впечатляващото изследване “Безумие и слава” журналистът Тим Уайнър проследява развитието на десетилетната борба между двете световни суперсили – САЩ и СССР, както и към новото прераждане на съветската империя. Воюва се за ресурси, за влияние, за позиции, необходими сега и за в бъдеще. “Безумие и слава” обхваща различните етапи на битката между двете велики сили – от “посяването на семената на бъдещото противоборство”, през паравоенните мисии през 50-те години на XX век, годините на студената война, периода на неоспорима американска доминация, който приключва с атентатите от 11 септември, до новото яростно противопоставяне през XXI век – областта на пропаганда и фалшиви новини се превръща в най-важното бойно поле на планетата. Шпионаж, саботажи, дипломация и фалшиви новини – всички тези оръжия на политическата война се използват от 1945 г. до наши дни, като успехът далеч по-често е на страната на руснаците.
Тим Уайнър е носител на най-престижната награда за журналистика “Пулицър” и на националната литературна награда на САЩ за книгата “Наследство от пепелища: Историята на ЦРУ”, издадена и у нас през 2009 г. Като кореспондент на “Ню Йорк таймс” следи дейността на ЦРУ, ФБР и Пентагона във Вашингтон и е военен репортер в Афганистан, Пакистан, Судан и други държави в продължение на почти 20 г. Преподавател е по история и творческо писане в Принстънския университет и в Колумбийския университет в Ню Йорк.
“Политическата война е използването на всички средства, с които разполага една държава, с изключение на война в буквалния смисъл на думата, за постигане на националните ѝ цели”, пише Джордж Кенан, американски дипломат, автор на прочутата “Дълга телеграма”.
Американците обикновено гледат на войната и мира като на нощта и деня. Руснаците виждат битка, която никога не свършва. Те може и да са прави, защото условията на битката се променят, но природата на войната е неизменна.
Изданието, което проследява развитието на десетилетната борба между двете световни суперсили – САЩ и СССР, както и новото прераждане на съветската империя, ще бъде представено на 15 март от 18, 30 ч в зала “Американски център” на Столична библиотека (пл. “П. Р. Славейков” 4). В разговора дискусия ще участват проф. Момчил Методиев, създателят на поредицата “Власт и отговорност” Свилен Спасов и главният редактор на издателство “Сиела” Захари Карабашлиев.
Входът е свободен.
Друго ново за седмицата
“Искрица живот” на
Ремарк с ново издание
Ново издание на шедьовъра “Искрица живот” от Ерих Мария Ремарк пуска ИК “Сиела”.
Емблематичната творба на немския писател описва ужасяващата действителност в немски концлагер по време на Втората световна война.
В разгара на войната сестрата на Ремарк е безмилостно екзекутирана. На нея той посвещава един от най-разтърсващите си и може би най-лични романи – “Искрица живот”. Последни искрици за живот, готови да избухнат в пламък срещу безчовечността, насилничеството, гнета.
Коментари (0)
Вашият коментар