Държавният секретар на САЩ мечтаел да е журналист и да има време да свири на китара, но съдбата реши да пише външната политика на страната си в момент на безпрецедентни кризи
През последните дни той кръстосва Европа, за да уверява съюзниците, че САЩ няма да се поколебаят да използват целия си потенциал, за да ги предпазят от агресивните амбиции на руския президент Владимир Путин. “САЩ ще защитават всеки сантиметър от територията на НАТО в случай на нападение”, обяви Антъни Блинкeн в Литва в началото на седмицата. Същият рефрен се повтори в Естония и Латвия. Шестдневният му спринт от Брюксел до балтийските страни, който включваше кратък престой в Париж за разговори с френския президент Еманюел Макрон и посещение на полско-украинската граница, целеше да изпрати директно послание до Путин за единство на западните съюзници, което
да избие от главата
му всякакви мисли да
посегне на някоя от
натовските държави,
както направи това с Украйна. Окуражаващото послание бе особено нужно на Литва, Латвия и Естония – трите бивши съветски републики, които имат притеснения, че може да са следващите на мушката на Кремъл след атаката срещу Киев.
Всъщност държавният секретар на САЩ е един от американските политици, на които образът на обединител им отива. Още с встъпването си на поста през януари 2021 г. Антъни Блинкен се обяви за многостранната дипломация като единствен начин за справяне с тежките световни проблеми. Негов приоритет бе да скъса с принципа на американската външна политика от времето на Доналд Тръмп – “Америка над всичко”, и да върне САЩ в лоното на глобалните договори и институции, които предишният президент бе изхвърлил на боклука. Да докаже отново, че американците могат да са отборни играчи. Блинкен винаги е смятал ЕС за ключов американски партньор. Той бе сред политиците отвъд океана, които никак не одобряваха отцепването на Великобритания от съюза и не криеше мнението си, че подобно развитие е контрапродуктивно.
“Големите проблеми, пред които сме изправени като държава и като планета, независимо дали става въпрос за климатичните промени, за пандемията, или за разпространението на лоши оръжия, не могат да имат едностранно решение”, заяви той на форум на института “Хъдсън” миналото лято. В негов портрет след встъпването му на поста британският в. “Гардиан” дори го нарече “интернационалист по рождение”.
Възгледите на Антъни Блинкен за света и политиката в голяма степен са предопределени от средата, в която израства. Баща му Доналд Блинкен е влиятелен банкер, но за известно време минава в дипломацията като посланик в Унгария. Чичо му Алън пък е бил посланик в Белгия. Родителите му се развеждат рано и 9-годишният Тони заминава с майка си Джудит за Париж, където попада под силното влияние на втория си баща Самюел Пизар – прочут международен адвокат от еврейски произход, който по времето на Холокоста е единственият оцелял в лагерите на смъртта от всичките 900 ученици от училището си в Полша.
В Париж бъдещият първи дипломат на САЩ учи в престижното двуезично училище “Жанин Манюел” и
френският му е
толкова безупречен,
че не се усеща дори
най-малък акцент
“Като американец Тони бе много привързан към ценностите на страната си и към своята идентичност, но той живееше в чужда страна и бе принуден да вижда света през тази призма в епоха, когато САЩ не бяха особено популярни”, спомня си съученикът му Робърт Мали. Доведеният му баща пък споделя как Антъни обичал да слуша разказите му как е успял да се спаси от нацистите. “Моето минало му даде други измерения, друг поглед върху света и какво би могло да се случи в него. И когато в днешно време се тревожи за отровния газ в Сирия, той неизбежно се сеща за онзи газ, с който бе елиминирано цялото ми семейство през Втората световна война.”
Като студент в Харвард от 1980 до 1984 г. Блинкен списва студентския вестник на университета. През 1988 г. продължава обучението си с магистратура по право в Колумбийския университет в Ню Йорк и паралелно започва да навлиза в политиката, като помага на биологичния си баща Доналд да събират фондове за президентската кампания на кандидата на демократите Майкъл Дукакис, загубил изборите от Джордж Буш - младши.
С безупречно възпитание и много елегантен с посребрените си коси, 59-годишният Блинкен (роден е на 16 април 1962 г.) е
антипод на доста
грубоватия си и
праволинеен
предшественик
от времето на Тръмп Майк Помпео. Приятелите му го описват като приветлив, скромен и изключително дискретен. Колегите му от Държавния департамент пък казват, че никога не са го виждали да си изпуска нервите и да повишава тон, че е човек с олимпийско хладнокръвие. Качество, изключително нужно в кризите, пред които е изправен още от началото на мандата си – първо хаотичното изтегляне на американските сили от Афганистан, след това нарастващото търговско съперничество с Китай и днес най-голямата – “руската операция” в Украйна, изправила целия свят пред най-голямата глобална военна заплаха от времето на кубинската ядрена криза.
Преди да започне работа в отдела за европейска политика на Държавния департамент през 1993 г., Антъни
Блинкен мечтае
да е журналист или
филмов продуцент
Той използва журналистическите си умения, за да пише външнополитическите речи на президента Бил Клинтън. По-късно отговаря за европейската и канадската политика в съвета за сигурност към Белия дом.
През 2002 г. става директор на администрацията на сенатската комисия по външна политика и основен външнополитически съветник на сенатора Джо Байдън. В тази си позиция формулира подкрепата на демократа за войната в Ирак, а по-късно съставя план за разделяне на страната на три независими региона според етническите и религиозните разделения: Шиастан на юг, Сунистан на север и Иракски Кюрдистан. Планът обаче е отхвърлен както в САЩ, така и в Багдад.
Вече 20 години Блинкен и Байдън са близки до такава степен, че днес мнозина твърдят, че да говориш с Блинкен по определена тема, е все едно да чуеш какво мисли по нея президентът. Затова не бе и никак изненадваща номинацията на довереника за ръководител на американската външна политика.
По времето на администрацията на Барак Обама Блинкен отново е до Байдън – този път като съветник по националната сигурност на вицепрезидента. През декември 2014 г. е назначен за зам. държавен секретар. Той е сред хората на прочутата снимка, които наблюдават заедно с президента операцията по залавянето на терорист № 1 Осама бен Ладен. “Никога не съм виждал по-смело решение от страна на лидер”, казва Блинкен за зелената светлина, която Обама дава за ликвидирането на Бен Ладен. В някои от по-късните си интервюта обаче той съжалява за определени позиции от онова време, като например, че САЩ не са се намесили по-активно в Сирия.
Като зам. държавен секретар участва активно в определянето на американския отговор на анексирането на Крим от Русия. Според него с това свое действие Москва завинаги е загубила Украйна. Блинкен обаче от началото на мандата си пледира за по-предвидими отношения с Кремъл и защитава позицията, че прекалените санкции ще накарат руските власти да продължават с враждебните си действия. След нападението над Украйна дипломат № 1 на САЩ втвърди тона и застана без колебание зад тежките санкции. По време на посещението си в Естония преди дни той реагира остро на предложението на руския си колега Сергей Лавров САЩ и Русия да се върнат към “мирното съвместно съществуване” от студената война, като подчерта, че Русия се подиграва на тази концепция с усилията си да завладее Украйна. А след това в Лондон добави, че Путин ще се провали и Русия ще претърпи стратегическо поражение.
Опитният политик има и една далече по-малко позната страна, за която никога не става дума на напрегнатите международни форуми. Той още от парижките си години
свири на китара и
има своя група
от състуденти от Харвард. От съвсем млад е голям почитател на рока и блуса и особено на “Пинк Флойд”. И дори е автор на две песни, които може да бъдат чути в Спотифай в негово изпълнение.
Със съпругата си Ивън Райън, която също е част от администрацията на Белия дом още от времето на Клинтън, отглеждат две съвсем малки деца, което го прави първият действащ държавен секретар в модерната история с толкова невръстно потомство. На сватбата през 2002 г. младоженецът в брачната си клетва изказва благодарност на 40-те милиона американци, които са гласували за Клинтън, защото благодарение на това се запознал с жена си. Голям почитател е на европейския футбол и често в неделя във Вашингтон рита с колеги, чуждестранни дипломати и журналисти. Списание “Форбс” оценява състоянието му на около 10 млн. долара, натрупани главно по времето, когато е работил за частни компании.
Коментари (0)
Вашият коментар