Жак Шесекс разкрива проклятието на „Последният череп на маркиз Дьо Сад“

В края на месец ноември издателство „Ентусиаст" публикува на българския книжен пазар скандалния роман „Последният череп на маркиз Дьо Сад", който през 2010 г. предизвика бурна дискусия първо в родината на автора - Швейцария, а след това и в цяла Европа.

Романът е последната книга на един от най-значимите в световен мащаб творци, които пишат на френски език - Жак Шесекс. Книгата разказва по реалистичен и дори брутален начин за последните дни от живота на маркиз Дьо Сад и проклятието, което тегне над неговия череп.

Писателят има провокативно и същевременно мистично отношение към света и описва маркиза като диаболично и фантастично същество. Тялото на Дьо Сад е изкопано 4 години след погребението му, а над гроба му се разнася облак от сяра.

Доктор Рамон изважда черепа на маркиза и го отнася със себе си. Черепът, който е пренасян като реликва до Америка, става обект на изследване на френолозите и предмет на много изследователки доклади. Това е история за една смърт и за началото на една легенда - за прокълнатия череп на маркиз Дьо Сад, който минава от ръка на ръка и носи нещастия и смърт по време на своето пътешествие по света.

През лятото на 1814 г. маркиз Дьо Сад е на 74 години. Остават му няколко месеца живот. От 12 години той е затворен в пансиона в Шарантон. Затлъстял, болен, тормозен от астматични пристъпи, колики, кръвоизливи, той обаче остава верен на репутацията си - любовницата му живее през няколко стаи, възползва се от младата перачка на пансиона, която откликва на всичките му сексуални перверзии, лекари се грижат за него, заинтересовани от случая му, посещават го свещеници, решени да го накарат да изповяда греховете си и да се обърне към Бог в последните си дни.

За да разкрие в детайли историята около изследването на черепа на маркиз Дьо Сад, Шесекс използва похватите на бурлеската. С шега и самоирония писателят повдига завесата и разкрива ужаса и романтиката около последните дни на този противоречив образ. Книгата започва в стила на приказките, съвсем семпло, после пропада в бездните на перверзията, за да се изпари накрая като тихо предусещане за смърт. Шесекс описва сцените в книгата изключително детайлно. Всичко, от което винаги се е интересувал, намира място в романа - секс, смърт и Бог.

Въпреки че е признат за изключителен творец в цяла Европа, Жак Шесекс често е обиждан от сънародниците си, дори е заплашван с убийство. Подобно негативно отношение бележи и последния ден в неговия живот. На 9 октомври 2009 г. по време на един литературен дебат в негова чест, Шесекс е обвинен в педофилия, защото в свое интервю се изказва положително за Роман Полански, oсъден в САЩ за сексуално посегателство над непълнолетна. Отговорът на писателя е шеговит, след което Шесекс, който има проблеми със сърцето, се свлича на земята в безсъзнание. Медицинският екип не успява да го реанимира. Така големият писател умира няколко седмици след като завършва „Последният череп на маркиз Дьо Сад".

За Жак Шесекс

Роден в Пайерн, Швейцария, Шесекс е поет, писател и художник. Той е сред най-значимите писатели, които пишат на френски език. През 1973 г. получава международно признание, когато става първият швейцарец, спечелил най-голямата френска литературна награда - „Гонкур" за романа си „L`Ogre". Tой е и първият чужденец, удостоен с престижното отличие. През 2004 г. получава и „Гонкур" за поезия.

Жак Шесекс умира в Ивердон-ле-Бен, Швейцария, от инфаркт по време на среща с читатели на 9 октомври 2009 г.


ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене