l Подкрепяше я и опозореният ѝ син Андрю
l Принц Филип бе почетен от кралски фамилии от цял свят
l Българското монархическо семейство бе представено от принц Кирил
Британската кралица Елизабет II се движи трудно, след като в края на февруари се зарази с коронавирус. Освен бастун тя трябваше да използва и помощ от сина си принц Андрю, за да стигне до мястото си в Уестминстърското абатство, където бе отслужена панихида за съпруга ѝ. 99-годишният принц Филип почина миналата година, но заради пандемичните ограничения
само 30 души можеха да
присъстват на погребението му
Затова сега възпоменателната служба за първата година от смъртта му събра представители на монархически семейства от цял свят. Сред дошлите да почетат паметта на принц Филип над 50 чужди гости бяха кралят на Испания Фелипе и съпругата му Летисия, на Нидерландия - Вилем-Александър и съпругата му Максима, на Белгия – Филип и съпругата му Матилде. Присъстваха още принцът на Монако Албер II и престоланаслодникът на Бахрейн шейх Салман бин Хамад ал Халифа, както и представители на гръцкото, румънското и сръбското царско семейство. Българското беше представено от принц Кирил, който от години работи в Лондон.
Панихидата бе в църквата, в която през 1947 г. Елизабет II се омъжва за Филип, а не в замъка Уиндзор, където той бе погребан миналия април и където кралицата избра да живее след неговата смърт. Това породи много притеснения дали въобще Елизабет II ще успее да присъства. Заради влошено здравословно състояние 95-годишният монарх трябваше да отмени участието си в някои традиционни за Обединеното кралство събития през последните месеци, които никога не е пропускала. Източници от двореца разкриха пред “Дейли мейл”, че е
бил разработен специален
маршрут, за да може Елизабет II да стигне
от Уиндзор до Уестминстърското абатство само за 45 минути и да измине възможно най-малко крачки в самата църква, за да не се изтощава допълнително.
Тя бе придружена от средния си син принц Андрю, а не от престолонаследника принц Чарлз, както обикновено се случва, което бе коментирано от кралските кореспонденти като знак за прошка към него, но и като не много добре премерен знак. Андрю трябваше да се откаже от всякакви кралски задължения и почетни звания, след като името му бе замесено в сексскандал с непълнолетни и се наложи да плати сериозно обезщетение на една от жертвите, за да не бъде съден в САЩ.
Появата му на панихидата беше първата публична от месеци и се възприема като
опит на кралицата
да сплоти семейството, което бе разклатено от серия скандали през последните две години.
По тази причина се преговаряше и принц Хари да дойде в Лондон за годишнината на дядо си, след като също се отказа да изпълнява кралски задължения. Негов представител обаче обяви, че на този етап това е невъзможно, защото не може да разчита вече на полицейска охрана. Принцът не се чувствал сигурен за безопасността на семейството си да пътува извън САЩ, където избра да живее със съпругата си Меган и двете им деца. Така се провали и възможността кралицата да се запознае с малката им дъщеря Лилибет, която се роди миналия юни. Иначе всички нейни деца и внуци бяха на панихидата.
Според кралски източници Елизабет II се чувства нестабилна в ходенето през последната година, което е причина да се съгласи да използва бастун и да бъде съветвана от лекарите да не прекарва дълго време права. Нещата допълнително са се влошили след заразяването с коронавирус, което иначе преболедувала леко. Усилията на екипа ѝ са насочени тя да бъде максимално щадена, за да може да се включи в тържествата за отбелязване на 70-годишнината от възкачването ѝ на трона в началото на юни. Тогава ще има четири почивни дни, за да могат жителите на кралството максимално да се насладят на десетките събития по случай платинения юбилей на Нейно Величество.
Затова и веднага след панихидата тя бе върната в замъка Уиндзор, а срещите и разговорите след нея с чуждите гости бяха поверени на по-младите членове на кралската фамилия.
И на влизане, и на излизане Елизабет II махна на събралите се пред църквата хора да я видят. Стана права по време на молитвите и при пеенето на химни, които още приживе съпругът ѝ бе пожелал да бъдат изпълнени на погребението му.
Коментари (0)
Вашият коментар