Протести съпътстват церемонията по тегленето на жребия за световното в Доха, Катар. Демонстрации имаше дори пред централата на ФИФА в Цюрих. Германският художник Фолкер-Йоханес Триб използва топки, пълни с пясък, за да протестира срещу страданията на работниците мигранти в Катар. Те са полагали труд в нечовешки условия, за да изградят инфраструктурата, свързана с мондиала.
Правата на човека в държавата от Персийския залив са обект на постоянно международно внимание, откакто Катар беше избран да бъде домакин на световното през ноември. Разследване на английския вестник "Гардиън" разкри, че над 6500 работници от Индия, Пакистан, Непал, Бангладеш и Шри Ланка са починали в Катар заради лошите условия на труд.
Националният отбор на Нидерландия вече протестира срещу това. В мач от квалификациите играчите на "лалетата" излязоха с черни тениски, на които бе изписано "Футболът подкрепя промяната". Протестът бе подет от националите на Норвегия, които излязоха с надпис "Човешки права на и извън терена". Подобна кампания имаше и германският национален отбор.
Проблем в Катар има и с правата на жените. Те живеят в дълбока дискриминация, зависят изцяло от мъжете, за да се омъжат, да пътуват, да учат или да вземат решения за собствените си деца, гласи международен доклад.
"Момичетата тук са постоянно в карантина", казва катарска жена. "Това, което целият свят преживява сега заради COVID-19, е нормален начин на живот за момичетата в Катар. Тук няма закони за борба с дискриминацията, няма агенция, в която да отидете, ако искате да се оплачете."
Коментари (0)
Вашият коментар