Първите микроорганизми на Земята са еволюирали преди повече от 600 милиона години

Повечето от живите същества днес се състоят от стотици милиони клетки, но когато животът се появява за първи път на Земята, те са били невидими за невъоръжено око и дълги само няколко микрона. Това твърди екип от китайски и британски учени. Резултатите от тяхното проучване бяха публикувани наскоро в международното списание „Geology“. Според учените критичната еволюция на „растежа“ е била преди около 602 милиона години.

Биотата Лантиен (Lantian), открита на територията на днешния окръг Сиунин, провинция Анхуей, се счита за най-старата известна група сложни микроорганизми в света. Учените изследват скално ядро от 35 см от мястото и установяват, че многоклетъчните организми са се появили за първи път преди около 602 милиона години.

Ранният клъстер от организми, запазен в черен шист, датиращ от едиакарския период, съдържа най-малко 18 различни форми на многоклетъчни същества, каза Ан Чуан, учен от Института по геология и геофизика към Китайската академия на науките в интервю за Синхуа.

По време на камбрийската експлозия някои живи същества са пораснали до 2 м дължина с по-сложна структура и функции, което е довело до появата на предците на много съвременни организми, твърди ученият.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене