Влак с шевици и трамвай на смърфове - художничка прави пътуването арт (Видео)

Художничката Петя Илиева в последните години се опитва да покаже чрез столичния градски транспорт колко много прилики има между българския и чуждестранния фолклор.

Може би сте виждали по столичните улици тролей със забележителностите на Белгия и България и малките анимационни герои смърфове. Или пък сте се возили в тролей, покрит с шевици от десетки държави. Или пък, ако сте пътували скоро по живописния път от Септември до Добринище, то със сигурност сте забелязали, че шевици красят и емблематичната за този край теснолинейка.

В момент, в който светът иска разбирателство, не война, това е още един начин да погледнем на изкуството като на път един към друг. Освен че превръща обикновеното пътуване в града или извън него в артдипломация, изрисуването на превозните средства ни кара и просто да се усмихваме, когато дойде трамваят.

Това е дело на художничката Петя Илиева. Целта е да направи изкуството достъпно за хората на улицата, вместо да стои само затворено в галериите. Затова и кръщава инициативата си “Галерия на колела”.

“Цялостното мото, под което работя, се казва “Изкуство за дипломация”, защото си сътруднича с всички чужди мисии на територията на България. От една страна, да направим и нашето, и чуждото изкуство достъпно, близко, да запознаем българите с културата по света. А от друга - да повдигна самочувствието на българите, сравнявайки нашето наследство с чуждото - колко еднакви сме с другите”, разказва Петя Илиева. Тя работи по идеята от 3 години.

Няма софиянец или гост на града, който да не се е спирал пред колоритните изрисувани ел. табла в центъра. Това е първата кауза на Петя - 32 електроразпределителни кутии из столичните улици. За да я реализира,

над 30 посолства у нас помагат на художничката

Част от декорираните кутии стоят и до днес и показват колко много си прилича българският фолклор с този на държави като Германия, Италия и дори САЩ и Аржентина. Петя сама открива приликите, след като повече от 10 г. показва културата ни по целия свят.

Обиколила е 6 континента

и забелязва, че навсякъде, където покаже част от българското културно наследство, среща голямо любопитство и възхищение.

“Исках да покажа на какво ни се радват хората по света. Навсякъде ми сочеха колко общи черти имаме във фолклора с други нации, колко еднакви обичаи. И когато вече бях напълно убедена, че хората по света са много повече еднакви, отколкото различни, реших, че трябва това да го покажа пред българите”, разказва тя.

Така преди 2 години прави ревю на традиционни носии от страни от Централна Африка, Латинска Америка, Азия, Средния и Далечния изток, а подиумът е в двореца “Врана”. “Дефилето” е съпроводено с автентична музика, избрана от посолството на съответната държава. Носиите обличат първокурсници и второкурсници от НАТФИЗ, а сред гостите са чуждестранните дипломати у нас.

Столичният трамвай номер 10 се движи по улиците, украсен с фотографии от България и Белгия, а измежду тях махат смърфове
Столичният трамвай номер 10 се движи по улиците, украсен с фотографии от България и Белгия, а измежду тях махат смърфове

През 2021 г. се навършват 120 г. от първия електрически трамвай, а

София е една от първите електрифицирани европейски столици

Петя Илиева е убедена, че това е повод за гордост и трябва да се отбележи подобаващо

“Тъй като белгийците са монтирали първите трамвайни линии и първия ни трамвай, реших, че ще декорирам една от мотрисите по линия 10. Тя минава през целия център”, разказва художничката. Избира най-интересните забележителности от България - като паметникана Шипка и полетата в Розовата долина, и емблематични за Белгия сюжети като камбанарията на Брюж. Така една до друга по релсите пътуват българска розоберачка и Смърфиета - малкият анимационен герой, национален символ за белгийците.

През 2021 г. столицата ни отбеляза и друга знаменателна за градския си транспорт годишнина - 80 г. от първия тролейбус. Така се раждат фолклорните мотиви, които усмихват пътниците на тролей №6 в квартал “Люлин”.

За 80-годишнината на столичния тролейбусен транспорт Илиева декорира един тролейбус.

СНИМКИ: ЛИЧЕН АРХИВ
За 80-годишнината на столичния тролейбусен транспорт Илиева декорира един тролейбус. СНИМКИ: ЛИЧЕН АРХИВ

Преди век пък се взема решението да се построи теснолинейката, а миналата година се навършиха 95 г., откакто тя трака по релсите из Родопите. Екзотични мотиви сега са обагрили вагоните, които отнасят пътниците по най-романтичния маршрут в България и ги отвеждат на изложба с характерни рисунки от фолклора на целия свят. Първото потегляне на изрисувания влак е с “дипломатическа мисия” - на него се качват 19 посланици, сред които са тези на САЩ - Херо Мустафа, на Швейцария - Раймунд Фурер, на Мароко - Закия ел Мидауи.

Всички те сега ще предоставят фотографии на най-големите архитектурни забележителности от страните си за следващата цел на Петя. Със снимките художничката смята да украси спирки на градския транспорт в София. Така че следващия път, когато чакате автобуса или трамвая, ще можете да се пренесете и на мечтаното пътешествие.

Илиева заедно с американската посланичка у нас Херо Мустафа откриват през януари 2021 г. украсената теснолинейка.
Илиева заедно с американската посланичка у нас Херо Мустафа откриват през януари 2021 г. украсената теснолинейка.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене