Учени идентифицираха ключов фактор, който улеснява съвместното съществуване на хората и големите хищници в дивата природа, основавайки се на резултатите от изследванията на снежния леопард в района Сандзиенюен в Цинхай-Тибетското плато. Техните констатации бяха представени в статия в сп.“ Animal Conservation“.
Екип от китайски и чуждестранни учени изучава поведението на снежния леопард, за да разбере как едно голямо месоядно животно и неговата плячка, в случая хималайски барал, могат да съществуват съвместно с хората и техните дейности по използването на земята. Проучването се фокусира върху горното течение на реките Яндзъ, Хуанхъ и Ланцан в провинция Цинхай. Учените не открили доказателства, че пашата на добитъка оказва влияние върху местообитанието на леопарда, гъстотата на барала и пространственото разпределение. Ключът към съвместното им съществуване е наличието на „нишови“ местообитания с различни характеристики, позволяващи на хищниците да ловуват, без да пречат на добитъка и човешките дейности.
През последните години се обръща все по-голям внимание на защитата на дивата природа в Сандзиенюен, като през 2021 г. в района бе създаден национален парк. На средна надморска височина от над 4 700 м, той заема територия от 190 700 кв.км и се счита за най-високия национален парк в света.
Коментари (0)
Вашият коментар