Проектът "Портрет на София" на фоторепортера на "24 часа" Йордан Симеонов може да се види под купола на ларгото
На изложбата имаше премиера и късометражен филм за фотографиите, заснет и режисиран от Добрин Кашавелов
24 портрета на жени с името София показват душата на столицата във фотоизложба. Авторът - известният фоторепортер на “24 часа” Йордан Симеонов, я нарича “Портрет на София” и вчера тя бе открита под купола на ларгото. Сред десетките гости бяха кметът на столицата Йорданка Фандъкова, зам.-кметът по култура и образование Мирослав Боршош и издателят на “24 часа” Венелина Гочева.
Актриси, художничка, ученичка, учителка, архитектка, лекар, гимнастичка - 24 жени на възраст от 5 до 75 г. На пръв поглед между тях няма нищо общо, защото са много различни не само по възраст, интереси и професия. Всички те обаче носят името София и живеят в София. Широкоформатните фотографии може да се видят до 10 април.
“Тази изложба означава много повече за София, отколкото един документален филм, който показва сградите и улиците на града, защото през своите герои София започва да добива душа”. С тези думи на доц. Георги Лозанов главният редактор на “168 часа” Слави Ангелов откри изложбата и изрази надежда, че с подкрепата на Столичната община тя ще бъде показана в метрото през септември, когато е празникът на столицата, за да може да бъде видяна от повече хора.
“За мен София е най-хубавото име, а София - най-хубавият град”. Така София Трейман - една от 24-те жени, носещи името на столицата, които са героини в изложбата на известния фоторепортер на “24 часа” Йордан Симеонов, обясни защо е част от проекта “Портрет на София”.
“Аз нося мъдрост, но и София е моя сбъдната детска мечта. Родена съм в Монтана, но исках да живея в големия град. За мен е чест да съм сред толкова млади и красиви момичета - актриси, ученички, спортистки, архитектки, учителки, и аз - лекар, да съм сред тях”, разказа д-р София Ангелова, чийто портрет също е част от изложбата.
Всъщност “Портрет на София” е 3-годишен проект, провокиран от портрет на дъщерята на Йордан Симеонов, която също се казва София и тази година завършва гимназия.
“За мен беше изключително интересно да наблюдавам целия процес през тези 3 години. Всички истории - за всяка една София, са много интересни. Имаме еднакви, но и различни черти и въпреки това всички Софии сме някак свързани помежду си и в портретите ни може да се видят много общи черти”, каза София Симеонова.
Още през 90-те години Йордан Симеонов забелязал, че името София става много популярно. После кръщава така и дъщеря си. Преди време той видял портрета “Спасителят на света” на Леонардо да Винчи, сторило му се подходящо да заснеме момиче в същата поза заради женската енергия, която носела картината на Леонардо. И заснел дъщеря си. Така се появил първият портрет на София.
“За нас е чест да сме част от този проект. Йордан Симеонов е направил нещо изключително - уловил е хората, които живеят в София и носят името на града. Надявам се проектът да има продължение”, каза зам.-кметът на столицата по култура и образование Мирослав Боршош.
Изложбата, която е разположена под стъкления купол на ларгото, се осъществява с подкрепата на Столичната община и може да бъде разгледана до 10 април. Част от нея е и късометражен филм за проекта, заснет и режисиран от Добрин Кашавелов, който бе прожектиран на откриването.
Коментари (0)
Вашият коментар