Радиовълните, които пътуват от много надалеч в Космоса, все още са загадка за човечеството. Тези необичайни звуци може би най-сетне ще бъдат обяснени в предложената хипотеза на екип от изследователи, който твърди, че когато една планета умира, тя издава звук, наподобяващ писък. Това е обяснено в ново проучване, публикувано в Astrophysics Journal.
Екипът предполага, че въпросните FRB радиовълни могат да бъдат причинени от неутронни звезди, които взаимодействат с планети в орбитата им. Изследователите обясняват, че импулсът на радиовълните може да бъде причинен от орбитата на планетата, когато тя се приближи твърде близо до неутрона, и в резултат на това силното гравитационно привличане на звездите ще предизвика откъсване на части от планетата, причинявайки произвеждането на силни радио емисии.
„Колко бързо се произвеждат радиовълни, все още е предмет на дебат“, казва астрономът Йонг-Фън Хуанг от университета Нанкин в Китай.
FRB е импулс на радиовълни, който варира от част от милисекунда до няколко милисекунди. Смята се обаче, че той отделя толкова енергия, колкото Слънцето произвежда за три дни. Процесът на тези импулси все още не е напълно разбран от астрономите.
Първоначално те са открити през 2007 г. Първият реално потвърден от изследователите импулс е уловен през 2016 г. и той, изглежда, се повтаря на всеки 160 дни. Друг, открит FRB импулс, пък се повтаря на всеки 16 дни.
Бързите радиовълни или както ги наричат изследователите, FRB, са една от многото мистерии на Вселената, които все още предстои да бъдат напълно обяснени от науката. Въпреки че тази хипотеза е привидно нова, все още има много неизвестни относно тези изблици на енергия. За момента липсват силни научни доказателства, за да се достигне до каквато и да е форма на убедителна хипотеза за тяхното съществуване.
Коментари (0)
Вашият коментар