Асен Босев влиза в детската класика с палавниците Мимето и Панчо Повлеканчо

Асен Босев

На първо място кой е авторът на тези пакостници и какви ги вършат. Защо децата от преди няколко поколения знаеха наизуст какви ги вършат?

Защото стиховете на големия познавач на детската психика и майстор на римата - поетът Асен Босев, умееше и да разсмее най-малките, и да ги разплаче, и да им даде поука, съвет и леко да им намигне.

Самата негова съдба е изключително интересна.

Асен Босев (1913-1997), един от класиците ни в сложния жанр на поезията за деца, е най-прочутият представител на голямата фамилия Босеви. Цял живот той не изневерява на призванието си - отказва постове, бяга от “сладки” административни длъжности, пише журналистката Мира Баджева.

Съпругата му е журналистката Росица Босева (1921-1998). На 21 г. през 1942-а тя се омъжва за осъдения на смърт литератор Антон Попов, разстрелян заедно с поета Никола Вапцаров. Бракосъчетават ги на самото лобно място. По-късно се омъжва за писателя.

Прадядо му е един от учредителите на първото Велико народно събрание, приело Търновската конституция. Баща ѝ е министър.

През януари 1945 г. основава детския в. “Септемврийче”. Напуска сам “Стършел” - “за да си опази мира”.

Асен Босев издава стотици стихосбирки и печели куп награди, в Младежкия театър поставят пиесата му “Вълшебен дар”, а през 1960 г. основава и оглавява Дома на детската книга.

През април 1972 г. Асен Босев основава българската секция на Международния съвет по детската книга (IBBY) към ЮНЕСКО.

Родът има и още един виден представител - журналистът-пътешественик и дипломат Крум Босев. Той е първият българин, стъпил на Северния полюс, на Памир и в Макао.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене