Нов исторически сериал стартира по БНТ1 от утре. Дванадесет серийната продукция на Франция и Германия е по идея на американския продуцент и сценарист Том Фонтана. Сюжетът на сериала отправя поглед към далечната епоха на борджиите, които управляват със страх, убийства и разврат. Родриго Борджия е папа Александър VІ.
Децата му са обречени да следват неговата воля до смърт, а една испанска фамилия ще превземе Ватикана през Ренесанса и ще подчини християнството и вярата на богатството и властта.
2011-та е годината, в която историята за борджиите превзема ефира. Два различни сериала излизат на бял свят с общ сюжет: управлението на Борджиите в края на ХV век. През април 2011 г. режисьорът Нийл Джордан представя "Борджиите" продукция на Канада, Ирландия и САЩ, заснет в Унгария за американския канал "Шоутайм", като логично продължение след успешните четири сезона на "Тюдорите". През октомври 2011г. американският продуцент и сценарист Том Фонтана /"Оз"/ заедно с френската продуцентска група "Лагардер" представя за френския "Канал Плюс" 12-те епизода на "Борджиите" в Европа.
И двете адаптации са еднакво добри, но експертите дават по-високата оценка за историческа достоверност на европейската продукция, заснета в Чехия с права за разпространение от германските "Бета Филмс". Именно тази продукция е приготвила за своите зрители БНТ утре вечер.
Независимо от екрана и формата, всички истории за Борджиите започват през 1492г., когато Родриго Борджия се качва на трона във Ватикана и завършват през 1507г. със смъртта на неговия син Чезаре, прочут със своите амбиции, смелост и дипломация като един от великите принцове на своето време. Сестра му Лукреция също се превръща в нарицателно за женско коварство. Останалите, по-малко известни персонажи, са не по-малко скандални и любопитни за историята.
Другите две деца на Родриго Борджия от любовницата му Ваноца деи Катанеи са любимият му син Джовани, убит през 1497г. и Джофре - най-малкият. В новите сериали и двамата са поддържащи, но необходими за фабулата, герои. Джовани, например, е използван за доказване аморалността на Чезаре, чиято ревност предизвиква неговата смърт.
Коментари (0)
Вашият коментар