"На 23 юни в Брюксел организирам първата европейска среща на върха по темата "Образование и иновации", с която ще дадем началото на европейска мрежа от университети, решили да инвестират в иновации и да ги въвеждат. За следващия период до 2027 г. тези европейски университетски алианси са с бюджет от 1,1 милиарда евро. Очаквам от тях в един момент да се специализират и да не повтарят грешки от преди - завършилите студенти трудно да си намират работа. Тази специализация за едни ще е свързана с климатичните промени, ето го тук водорода, за други е здравеопазването - много важна тема, цифровизацията, трябва да запазят и хуманитарните науки. Идеята е да запазим нашите умове и таланти в Европа, както и да въведем обща европейска диплома.
В Брюксел ще говорим повече и по програма "Инкубатори в университетите". За първи в път историята на Европейския съюз стартира създаването на инкубатори, в които младите студенти ще могат да правят научни опити, а само когато опитват, могат и да успеят и техните постижения да стигнат до реалния свят. Този проект е свързан и с въглеродните технологии, водородът ще ни носи още много предизвикателства. Никой не може със сигурност да каже кое и в каква посока ще бъде най-ефективно, но е факт, че Европа е лидер в науката и с този проект имаме пример как науката може да е полезна, забавна и достъпна. Това привлича младите хора. Хубавото е, че благодарение на такъв тип проекти се добиват умения за цял живот. Каквото и да си говорим за климатична неутралност, за водороди, за иновации, те трябва да отговарят на спецификата на регионалната, на местната иновационна екосистема. И това си поставяме като цел - не само да отговарят на спецификата, но и да бъде свързани с другите регионални екосистеми и така да се даде шанс и за привличане на инвестиции, и за създаване на работни места.
Европейската стратегия на университетите цели да модернизира висшето образование, искаме за първи път то да е и двигател на иновациите. Мотор на инициативата са техническите университети в Копенхаген, Дания, Делфт, Нидерландия, и в Мюнхен, Германия". Това съобщи днес в Стара Загора еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел. Тя участва в научна конференция "Чиста енергия. Състояние и перспективи" и се включи в дискусията "Стара Загора – Водородната долина" заедно с представители на местния бизнес, наука и публична администрация.
Еврокомисарят коментира, че развитието на силна водородна икономика ще допринесе за надеждни енергийни системи и енергийна автономност.
В Европейския съюз има създадени 23 водородни долини, 5 от които в български университети. Броят им предстои да се увеличи. Тяхната основна цел е да подготвят програми и да обучават студенти в областна на водородните технологии.
Ректорът на Тракийският университет в Стара Загора доц. Добри Ярков каза, че университетът е единственият в България, който вече стартира европейска университетска мрежа - алианс с името "Зелени университети". "В нея сме водещи, събрали сме екипа от университети и през юни чакаме резултат от подадените документи за регистрация. Ако той е положителен, това ще бъде първата стъпка, върху която ще надграждаме въглеродните технологии за по-чисти вода, въздух, храна и енергия", допълни ректорът.
Коментари (0)
Вашият коментар