За 70 г. на трона тя премина през много бури и изгуби любими хора, но се превърна в най-дълго управлявалия британски монарх
Тя е най-известният и обичан монарх на последното столетие. Тези дни, когато на Острова всички празнуват 70 г. от коронацията на Елизабет II, британците се питат защо кралицата им отдавна не носи своята корона. Дали това е част от опитите на Нейно Величество да модернизира монархията и да я направи по-близка и достъпна до обикновените хора, или просто защото този задължителен скъпоценен накит е твърде тежък за нейното 96-годишно тяло?
По принцип Елизабет II слага своята имперска корона на изключително важни събития като например годишната си реч пред парламента. През 2018 г. тя обаче за първи път се появи с по-малка държавна диадема. Същата година в документален филм на Би Би Си кралицата се оплака и от тежестта на имперската.
“Не можеш да погледнеш надолу и да прочетеш речта. Трябва да държиш речта високо, защото ако се наведеш, вратът ти ще се счупи и короната ще падне. Така че има някои недостатъци на короните, но иначе са доста важни”, разказа тогава с усмивка Елизабет. Синът ѝ принц Чарлз пък разкри как тя се е упражнявала да носи 2-килограмовия накит, докато го къпела като бебе.
Връщайки се към спомените си от коронацията, Нейно Величество разкри, че имала затруднения и с пищната си рокля. Спомням си момент, в който заседнах във власинките на килима и не можех да помръдна, сподели кралицата.
Заради напредналата си възраст и сериозни проблеми със своята мобилност тя вероятно никога повече няма да сложи тези важни атрибути, белязали успешното ѝ 70-годишно царуване. Вече се наложи Елизабет II
да пропусне и част от тържествените събития
в чест на платинения юбилей от своята коронация. Но пък успя да се покаже два пъти на балкона на Бъкингамския дворец и да се порадва на хилядите, дошли да я поздравят от различни краища на света. Също да даде старт на изключително светлинно шоу, по време на което бяха включени едновременно хиляди фарове по всички краища на Обединеното кралство. От Бъкингамския дворец съобщиха, че заради получен “дискомфорт” кралицата е взела решение с голямо “нежелание” да не присъства на благодарствената служба в катедралата “Свети Павел” в петък.
Още преди началото на 4-дневните тържества за платинения юбилей бе съобщено, че ще се решава в последния момент дали тя може да стигне до местата, на които е предвидено да се покаже. И по-младите членове на кралското семейство бяха поставени в пълна готовност да я заместят във всеки един момент, което те правеха с голямо усърдие. Обяснимо най-активни бяха престолонаследниците принц Чарлз и синът му принц Уилям и техните съпруги, тъй като те вече са поели голяма част от ангажиментите на кралицата. Въпреки напредналата си възраст тя обаче не смята да абдикира.
“Заявявам пред всички, че целият ми живот, независимо дали е дълъг, или кратък, ще бъде посветен да служа на вас и на нашето велико имперско семейство, към което всички принадлежим”, казва Елизабет, когато е само на 21 г. И макар много неща в съществуването на Британската общност да се промениха оттогава,
тя продължава да е държавен глава на 15 държави,
сред които Канада, Австралия и Нова Зеландия, и ликът ѝ да присъства върху националните валути на 33. Освен това служи като ръководител на Общността на нациите, в която участват 54 независими страни, сред които много бивши британски колонии.
“Тя има истински характер. Излъчва авторитет и замисленост, впечатляващи за едно бебе”, казва за нея великият британски държавник Уинстън Чърчил. Тогава Елизабет е само на две годинки и никой не я включва в сметките за наследяване на трона. По това време той е зает от нейния дядо Джордж V, но тъй като тя е дъщеря на по-малкия му син, при това момиче, е малко вероятно да наследи короната. Нещата обаче рязко се обръщат, когато нейният чичо Едуард VIII изненадващо абдикира през 1936 г., предизвиквайки конституционна криза с желанието си да се ожени за разведена американка, а баща ѝ Джордж VI, който го наследява, умира млад.
Така само на 25 г., малко след като се е омъжила за любовта на живота си - принц Филип, тя трябва да сложи край на безгрижния семеен живот, за да служи на короната. Това не е лесно и за двамата. Налага се
Филип да се откаже от успешната си кариера на военен
и да се научи да върви на една крачка след жена си. Трябва да преглътне и редица други неща заради нейното царуване. Когато по настояване на премиера Чърчил и кралицата майка четиримата им наследници - принцовете Чарлз, Едуард и Андрю и принцеса Ан, получават фамилията на Елизабет – Уиндзор, а не неговата, Филип възкликва: “Аз съм единственият мъж в тази страна, който не може да кръсти собствените си деца”.
Въпреки че царуването на жена му често е голямо бреме за херцога на Единбург, той я подпомага и следва плътно през целия си живот. Така че когато миналата година принц Филип почина на 99-годишна възраст, много кралски кореспонденти прогнозираха, че кралицата вече няма да бъде същата, след като е изгубила най-голямата си опора. И наистина оттогава проблемите с нейната мобилност се засилиха и все по-често се налага да пропуска публични прояви. Започна да ходи с бастун, даже се появи на количка за голф на цветното изложение в Челси преди дни.
Освен коронавируса, който прекара през февруари, изглежда, че и някои от скандалите с членове на кралското семейство през последната година също оказват влияние. Кралицата трябваше да вземе трудно решение какво място да отреди по време на тържествата за своя юбилей на принц Хари и съпругата му Меган, които преди две години емигрираха в САЩ и оттам хвърлиха тежки обвинения към двореца. Също така на любимия си син
принц Андрю, който опозори короната,
след като трябваше да плати милиони паунди да се отърве от съдебно дело в Америка по обвинения, че е правил секс с непълнолетно момиче преди години. Тримата официално са лишени от право да представляват короната, но имаше много коментари дали Елизабет II ще ги допусне на балкона на Бъкингамския дворец по време на тържествения парад като знак за обединение на кралското семейство след серията от скандали през последните години. Тя обаче избра да се появи само с така наречените “работещи членове” на фамилията – тези, които са склонни да жертват личната си свобода и живот, за да служат достойно на короната, както самата кралица го прави неотлъчно през последните 70 години.
Меган и Хари гледаха парада от прозорци на двореца, където бяха снимани да забавляват свои малки братовчеди. Твърди се, че собствените им деца Арчи и Лилибет също са пристигнали от САЩ с тях в Лондон, но ще бъдат държани далеч от медиите. Момиченцето става на годинка в събота и се очаква кралицата да може да се запознае с него същия ден. Лилибет е името, с което родителите на Нейно Величество са я наричали галено в детството, а също и принц Филип, така че това ще бъде много специален момент за кралицата.
Синът ѝ принц Андрю пък напълно ще пропусне тържествата за юбилея, тъй като бе съобщено, че е дал положителен тест за коронавирус.
Според някои медийни коментатори, държейки Меган и Хари далеч от балкона на Бъкингамския дворец, смятан от векове за символ на срещите на британските монарси с поданиците, Елизабет е пропуснала златен шанс
да заличи раните в семейството
и да го покаже сплотено. Повечето от кралските кореспонденти обаче смятат, че тя е постъпила правилно и за пореден път е демонстрирала какво значи да служиш на короната, дори да трябва да се разделиш с много обичани хора. Може да ти е тежко, може чувствата ти на майка и баба на моменти да вземат връх, но когато става въпрос за бъдещето на монархията, компромиси не могат да се правят. Хвърлилите сянка или сложилите петно върху него просто трябва да бъдат държани на разстояние.
Така впрочем се случи и с бившата съпруга на принц Чарлз. Макар и да бе наричана принцеса на народа и да бе световна звезда, лейди Даяна трябваше да освободи мястото си в кралското семейство, след като публично направи разкрития, че престолонаследникът ѝ изневерява и тя не получава достатъчно подкрепа и съпричастност от двореца. Наложи се Елизабет II да ги помоли да сложат край на брака си, за да спре ваденето на “мръсно бельо” пред хората, въпреки че в същия момент бяха в ход разводите и на още две от нейните деца – принцеса Ан и принц Андрю. По-късно Нейно Величество
ще нарече 1992 г., когато всичко това се случва, най-ужасната за нейното царуване
Доверието към монархията започва да спада, а след внезапната смърт на лейди Даяна в катастрофа в Париж, докато е преследвана от папараци, направо се срива.
Чарлз прави опити да каже на майка си, че иска да афишира връзката си с Камила, която с прекъсвания датира от 1971 г., но кралицата отказва да говори по този въпрос. Почти четвърт век отнема, докато приеме, че престолонаследникът има право да следва сърцето си и да се ожени за своята голяма любов, която първоначално е обявена от двореца за “неблагонадежден” негов партньор. Така той влиза в брака с младата Даяна, който е белязан от изневери и нещастие.
Вероятно никога няма да се разбере какво всъщност е чувствала Елизабет II през всичките тези години, докато е трябвало да потушава скандали, свързани с роднини. Твърди се, че по отношение на личния живот на кралското семейство тя е приела едно неписано правило и то гласи: “Никога не се оплаквай, никога не се обяснявай”. Точно то ѝ помага да не се поддава на емоции, когато трябва да взема правилни решения, отговарящи на утвърждаването на монархия в XXI век, когато все повече хора смятат, че тя е отживелица.
В навечерието на платинения юбилей републиканци поставиха билбордове на много места в Англия, от които призовават
Елизабет II да бъде последният монарх
на Обединеното кралство. Поне засега това няма как да се случи, но със сигурност тя ще влезе в историята на страната не само като най-дълго управлявалият монарх, но и като най-достойния и одобряван. Последните обществени проучвания показват, че тя продължава да е най-харесваният член на британското кралско семейство. След нея са принц Уилям и съпругата му Кейт и доста по-назад - синът ѝ принц Чарлз, който трябва да я наследи на трона. Но нещата в монархическите управления не се решават според социологическите проучвания. Принц Чарлз все по-често представя короната от името на майка си. Така беше и по време на службата в катедралата “Свети Павел” в петък, на която кралицата не успя да присъства. На нея този път Меган и Хари намериха място сред официалните лица. И макар това да бе тяхна първа поява от две години като част от семейството, отново бяха държани встрани. На централните места седяха престолонаследниците Чарлз и Уилям и техните съпруги, което отново напомни на всички във фамилията, че служенето на короната е преди всичко много трудна и отговорна работа, в която личните емоции и сметки стоят на втори план.
Коментари (0)
Вашият коментар